do kasy razem: 0,00 zł
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Opracowanie systemu fotowoltaicznego obejmuje różnorodne składniki, z których kluczowymi są moduły fotowoltaiczne. To właśnie one absorbują energię słoneczną, przekształcając ją następnie w energię elektryczną. Jako instalator musisz wiedzieć, jakie panele zaoferować odpowiedniemu klientowi. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem producenta paneli, warto skorzystać z oceny BloombergNEF Tier 1, prezentującej czołowych producentów tych urządzeń na światowym rynku.

Czym jest lista BloombergNEF Tier 1?

W dzisiejszych czasach żywotność paneli fotowoltaicznych jest określana na około 25 lat. Panele są najdroższym elementem całej instalacji, dlatego warto wspomóc się wiedzą z zewnątrz i wybrać Panele o najlepszej dostępnej dla nas jakości.

Jednym z najlepszych źródeł informacji o najlepszych panelach na rynku jest ranking firmy analitycznej Bloomberg. Ranking ten jest aktualizowany co kwartał, a panele są podzielone na trzy główne kategorie: Tier 1, Tier 2 oraz Tier 3.

Wymogi w rankingu BloombergNEF Tier 1

Producenci, którzy chcą by ich panele znalazły się na liście Tier 1 muszą spełnić kilka kluczowych warunków:

  • Posiadanie co najmniej pięcioletniego doświadczenia, które zapewnia stabilną sytuację finansową oraz wysoką jakość produktów.
  • Zrealizowanie w ciągu ostatnich dwóch lat co najmniej sześciu projektów o łącznej mocy 1,5 MW, zakończonych z pozytywnym wynikiem finansowym.
  • Potwierdzenie płynności finansowej przez sześć banków, wraz z dokumentacją potwierdzającą wypłacalność.
  • Posiadanie samodzielnej, zautomatyzowanej produkcji, zapewniającej efektywne wykorzystanie materiałów.
  • Sprzedaż modułów pod własną marką oraz aktywne inwestycje w marketing w celu budowania zaufania do marki.
  • Inwestycje w badania i rozwój, mające na celu utrzymanie najwyższej jakości.

Jacy producenci znaleźli się na liście BloombergNEF Tier 1 w 2023 roku?


W tabeli zaznaczyliśmy producentów, których panele kupicie w naszej hurtowni!

Jakie Panele wybrać do instalacji fotowoltaicznej klienta?

Panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, a głównym zastosowanym w nich surowcem jest krzem. Na rynku obecne są panele w kilku rodzajach, które różnią się wydajnością, przeznaczeniem, estetyką i ceną. Najpopularniejszymi panelami są panele monokrystaliczne. Rzadziej wykorzystywane są panele bifacjalne.

Panele monokrystaliczne

W panelu monokrystalicznym każde ogniwo to jeden monokryształ krzemu. Taka konstrukcja podnosi wydajność panelu, ale także koszt produkcji. Jednostki monokrystaliczne lepiej pracują w wysokich temperaturach i są bardziej efektywne w pełnym słońcu. Panele monokrystaliczne są także bardziej estetyczne, ponieważ posiadają jednolity kolor.

Panele bifacjalne

Panele bifacjalne mają dwie warstwy aktywne - z przodu i z tyłu. Oznacza to, że absorbują światło z dwóch stron jednocześnie. Według badań mają około 25% większą sprawność niż moduły jednostronne. Ma to bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów energii. Są jednak droższe od paneli monokrystalicznych. Przy ich montażu należy zapewnić odpowiednią powierzchnię z tyłu konstrukcji. Powierzchnia powinna być płaska i odbijająca światło, a panele powinny być w odpowiedniej odległości od podłoża by jak najlepiej absorbować światło. Takie panele powinny być montowane na gruncie. Zamontowanie ich na dachu skutecznie ogranicza absorpcję światła z drugiej strony.

Dostępne na rynku panele charakteryzują się różną mocą. Jako instalator możesz dzięki temu zaproponować kilka kombinacji, by dobrać instalację do mocy maksymalnej, powierzchni montażowej i oczekiwań klienta. Z reguły im większa moc tym większa powierzchnia montażu i wyższa cena.

Oprócz wspomnianej wyżej listy BloombergNEF Tier 1, warto zwrócić uwagę na informacje zawarte w kartach katalogowych poszczególnych paneli. Znajdziesz w nich informacje takie, jak:

  • ogólna specyfikacja techniczna - model, wymiary, waga
  • moc w punkcie mocy maksymalnej (MPP) - moc uzyskiwana przez moduły w warunkach testowych
  • moc w warunkach zbliżonych do rzeczywistości (NMOT/NOCT) - moc uzyskiwana w normalnych warunkach
  • roczny spadek mocy - procentowa utrata sprawności panelu względem jego starzenia się.
  • certyfikaty i gwarancje producenta - panele powinny być objęte minimum 10-letnią gwarancją. 

Wybieraj mądrze z EcoWatt

W EcoWatt pomożemy w doborze najodpowiedniejszych paneli i elementów montażowych biorąc pod uwagę Twojego klienta. Zapraszamy do kontaktu!

667 584 036 / 785 172 150 / biuro@ecowattservis.pl

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl