do kasy razem: 0,00 zł
Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?
 
Elektrownie słoneczne dzielą się na sieciowe, hybrydowe i autonomiczne. Sieciowe instalacje fotowoltaiczne są najbardziej popularnymi instalacjami, ale nie posiadają baterii, a wytwarzany prąd przepływa z falownika do sieci. Są o 30-40% tańsze niż hybrydowe. Przy budowie takiej stacji nie jest wymagana wspólna sieć. Jego zaletą jest to, że przez całą dobę korzystasz z własnej energii. Instalacje autonomiczne (off-grid) służą najczęściej do dostarczenia zasilania do miejsc z utrudnionym lub niemożliwym dostępem do sieci.
Jaka jest wymagana powierzchnia dachu do budowy instalacji fotowoltaicznych?
 
Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej, musisz wiedzieć jaką powierzchnię możesz przeznaczyć na elektrownię. Im więcej modułów fotowoltaicznych, tym większy obszar. Nasz instalator pomoże Ci wybrać najdogodniejsze miejsce na lokalizację elektrowni słonecznej o maksymalnej wymaganej mocy. Zapraszamy do kontaktu.
Chcę zamontować instalację. Od czego zacząć?
 
Musisz określić, ile energii zużywasz miesięcznie. Jest to konieczne, aby określić, jaką moc wybrać, aby pokryła ona nasze zapotrzebowanie.
Dzięki modułom fotowoltaicznym można w znacznym stopniu zaoszczędzić na zaspokojeniu potrzeb energetycznych domu lub firmy korzystającej ze stacji z siecią lub bez niej.
Po ustaleniu pierwszego kroku zwracasz się do nas, a my postaramy się Ci pomóc.
Jak wygląda procedura podłączania fotowoltaiki?
 
  1. Zebranie dokumentacji wymaganej przez zakład energetyczny, dostarczona przez firmę instalacyjną.
  2. Uzupełnienie wniosek o zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci.
  3. Zakład energetycny w ciagu 30 dni sprawdzi wniosek i jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, wymieni (na swój koszt) licznik dwukierunkowy.
  4. Po wymianie licznika, pozostaje uregulowanie współpracy z operatorem. W przypadku Prosumentów służy do tego umowa kompleksowa. W innych przypadkach umowa sprzedaży energii oraz świadczenia usług dystrybucji.
  5. Instalacja jest już całkowicie gotowa do produkowania taniej, czystej energii ze słońca.
Czy można kupić instalacje fotowoltaiczną na kredyt?
 
Oczywiście wielu naszych klientów jest przekonanych o zaletach takiego rozwiązania. Dużo popularniejsze jest jednak korzystanie z rządowych dofinansowań, np. program "Mój Prąd". Skontaktuj się z nami, a złożymy za Ciebie wniosek o dofinansowanie!
Czym jest panel słoneczny ?
 
Panel słoneczny to potoczna nazwa panel fotowoltaicznego- jest to rodzaj sprzętu półprzewodnikowego, który pochłania energię promieni słonecznych i przekształca ją w energię elektryczną. Mówiąc najprościej, panel słoneczny „pochłania” światło słoneczne i przekształca je w energię elektryczną.
Które panele są lepsze polikrystaliczne czy monokrystaliczne?
 
Jeśli weźmie się pod uwagę panele fotowoltaiczne według rodzaju polikrystal lub monokryształ, to należy preferować fotomoduły monokrystaliczne, ponieważ ich wydajność jest o około 2-5% wyższa. Ponadto takie panele są trwalsze i wydajniejsze latem ze względu na niższy współczynnik temperaturowy. Monokrystaliczne panele zajmują mniej miejsca niż panele polikrystaliczne.
Co to jest lista TIER1?
 
Jest to lista największych i najbardziej stabilnych finansowo producentów modułów fotowaltaicznych na świecie. Panele tych producentów różnią się wysoką jakością, niezawodnością i przeszły wstępne testy sprawności działania w różnych warunkach pracy.
Czy warto kupować chińskie panele?
 
Chiny odpowiadają za 90% światowej produkcji paneli słonecznych. Jakość paneli chińskich nie ustępuje europejskim i amerykańskim, a w niektórych podzespołach wręcz je przewyższa. Ponadto większość producentów modułów fotowoltaicznych z listy Tier1 to firmy chińskie.
Czy można ogrzać dom panelami fotowoltaicznymi?
 
Niestety pełnoprawne ogrzewanie Twojego domu jest niemożliwe. Zimą, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest największe, elektrownia wykazuje znacznie niższe moce wytwarzania. Produkcja w styczniu lub grudniu to tylko 15% porównując do produkcji z miesięcy letnich. A krótki dzień wyłącza elektrownię zaraz po zachodzie słońca, śnieg i chmury również ograniczają wydajność elektrowni. Dlatego nawet jesienią, kiedy poziom promieniowania słonecznego jest wystarczający, normalne chmury mogą znacząco wpłynąć na działanie elektrowni.
Czy można podgrzewać wodę za pomocą paneli fotowoltaicznych?
 
Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe. Najprostszym sposobem jest podłączenie szeregowo 5-6 paneli w zależności od ich danych technicznych. Otrzymamy 220 240 V i 12-20 A. Podłączamy przewody plus i minus do element grzewczego i gotowe. W zależności od ilości godzin nasłonecznienia możemy podgrzać wodę w wystarczającym stopniu.
Czy panele stracą z czasem swoją moc?
 
Tak, jednak wskaźniki strat lub degradacji nie jest tak duży. Każdego roku panel traci ok. 0,5-0,8%. Po 25 latach eksploatacji współczynnik strat nie powinien przekroczyć 20%.
Czy w jednej instalacji można zainstalować panele różnej mocy?
 
Jest to możliwe, ale do tego konieczny jest zakup falownika z odpowiednią liczbą trackerów MPPT i wejść. W ten sposób fotomoduły o różnych pojemnościach i charakterystyce woltoampera będą działać niezależnie jeden od drugiego, a mocniejsze panele dzięki połączeniu szeregowemu, nie stracą swej wydajności.
Czy panele słoneczne działają w nocy?
 
Nie, moduły fotowoltaiczne nie działają w nocy. Do zasilania urządzeń w tym przypadku należy używać akumulatorów, które w dzień gromadzą energię elektryczną i mogą ją oddawać w nocy.
Czy panele fotowoltaiczne działają przy pochmurnej pogodzie?
 
Działają, ale wydajność spada ze względu na to, że natężenie nasłonecznienia (promieniowania) w takich warunkach jest mniejsze o ok. 20-30%. Dlatego w regionach, gdzie zachmurzenie jest zjawiskiem okresowym, zaleca się stosowanie fotomodułów takich jak Half-Cut.
Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?
 
Panele nie mają negatywnego wpływu na ekologiczne podłoże środowiska czy zdrowie ludzi. Mit ten często tłumaczy się negatywnym postrzeganiem przez ludzi terminu „promieniowanie słoneczne”, chociaż spotykamy się z nim codziennie i nie jest ono szkodliwe. A po nagrzaniu elementy krzemowe nie emitują żadnych obcych chemikaliów ani różnego rodzaju promieniowania.
Czy panele fotowoltaiczne są odporne na działanie gradu, śniegu i wiatru?
 
Wszystkie prezentowane przez nas panele fotowoltaiczne przeszły wstępne testy wytrzymałościowe przez wiodące komisje ekspertów - TUV SUD, CQC. Często deklarowanymi wskaźnikami obciążeń są: dopuszczalne obciążenie śniegiem do 5400 Pa, wiatr do 2400 Pa (lub 40-50 m / s). Dlatego panele są prawie tak samo odporne na wiatr jak dach. Fotomoduły są również testowane pod kątem spadków gradu o grubości do 25 mm przy prędkości 23 m / s. Dodatkowo kąt nachylenia paneli nieznacznie ogranicza wpływ gradu na jego wytrzymałość.
Jaka jest rzeczywista żywotność paneli fotowoltaicznych?
 
Jak pokazuje praktyka, nawet pierwsze montaże są nadal aktywne i sprawnie działają! Dobrym przykładem jest 80-watowy panel słoneczny Kyocera, który został zakupiony w 1979 roku przez Amerykanina Ralpha Jimeneza. Po 40 latach eksploatacji, mimo że stracił około 30% pojemności znamionowej, nadal jest używany zgodnie z przeznaczeniem. Głównym składnikiem długiej żywotności jest ochrona paneli przed uszkodzeniem.
Jak i gdzie można zainstalować instalację fotowoltaiczną?
 
Panele są wyposażeniem uniwersalnym, dlatego ich montaż odbywa się na różnego rodzaju pokryciach dachowych, na elewacji, na konstrukcjach naziemnych, na specjalnych systemach z trackerem słonecznym. Montaż skomplikowanych obiektów należy powierzyć zaufanym specjalistom.
Czy panele fotowoltaiczne mogą być przedmiotem kradzieży?
 
Taki pomysł będzie wyglądał raczej niemożliwe. Panele są solidnie przymocowane do konstrukcji, więc szybki demontaż bez specjalnego sprzętu i umiejętności będzie niezwykle trudny. A podczas transportu paneli trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ muszą one być bezpiecznie umocowane w samochodzie aby się nie uszkodzić.
Czy muszę myć panele fotowoltaiczne?
 
Panele należy myć, gdy jest taka potrzeba. Na przykład zauważyłeś znaczną warstwę kurzu lub innego rodzaju zabrudzeń, które zmniejszają szybkość generacji - wtedy tak, musisz umyć moduły. W rezultacie Twoja stacja będzie generować więcej prądu.
Jakie są korzyści dla środowiska wynikające ze stosowania energii słonecznej?
 
Główną i wymierną zaletą wykorzystania energii słonecznej jest znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla. Ze względu na spadek stężenia dwutlenku węgla zjawisko efektu cieplarnianego nie będzie już tak silne jak obecnie. Dlatego redukcja emisji CO2 będzie miała niezwykle pozytywny wpływ na tło ekologiczne naszego regionu i planety. Ponadto zastosowanie paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ ekonomiczny dla nas wszystkich.
Co to jest elektrownia fotowoltaiczna?
 
Jest to specjalna konstrukcja inżynieryjna, której zadaniem jest przekształcanie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Głównymi elementami każdej elektrowni fotowoltaicznej są panele słoneczne, które przekształcają energię słoneczną w prąd stały oraz falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, dzięki czemu nadaje się on do użytku w sieci domowej.
Czy można zainstalować elektrownię fotowoltaiczna i odłączyć się od sieci ogólnej?
 
Sieć zewnętrzna jest obowiązkowa w przypadku elektrowni sieciowej i to w połączeniu z siecią elektrownia słoneczna wykazuje najszybsze stopy zwrotu. Bez sieci czas zwrotu inwestycji będzie znacznie dłuższy ponieważ musisz zainstalować dodatkowe baterie.
Jaki jest czas montażu elektrowni fotowoltaicznej?
 
Wszystko zależy od warunków atmosferycznych i pór roku. Elektrownia o mocy do 5 kW montuje się w 1-2 dni. Stacja 10-20 kW - od 2 do 3 dni. Od 20 do 30 kW - około tygodnia. Elektrownia na dachu jest montowana szybciej, ponieważ nie jest konieczne konstruowanie uziemionej metalowej ramy. Jednym z elementów, który ma również wpływ na czas montażu, jest złożoność obiektu. Rzeczywisty czas instalacji jest przewidywany przez inżyniera podczas bezpośredniej kontroli obiektu.
Jakie są wady elektrowni fotowoltaicznej?
 
Główną wadą każdej elektrowni jest niska wydajność zimą, a także w cieniu i słabym świetle. Niewielką wadą jest obszar montażowy oraz pewna podatność elektrowni na znaczne uszkodzenia mechaniczne. Ale wszystkie wady są równoważone przez zalety, takie jak szybki zwrot kosztów, bezpieczeństwo środowiskowe i długa żywotność.
Jak często musisz robić serwis elektrowni fotowoltaicznej?
 
Elektrownia fotowoltaiczna nie wymaga specjalnego serwisu. Wystarczy, że właściciel po prostu przeprowadzi okresową kontrolę i sprawdzi wskaźniki produkcji energii. Działania te pozwolą Twojej elektrowni działać skutecznie i nieprzerwanie oraz przynosić zyski. Zimą można odśnieżać panele, jeśli jest taka potrzeba i możliwość. W pozostałych sezonach zmyj panele z kurzu i brudu, jeśli zauważysz ślady zabrudzenia, poprawi to produkcję prądu.
Czy można postawić instalację na gruncie?
 
Oczywiście. Ponadto ta metoda instalacji okazuje się najbardziej wydajną. Na ziemi możesz zamontować statyczną konstrukcję z wyborem najbardziej optymalnego kąta, zamontować specjalną konstrukcję i samodzielnie zmienić kąt względem pory roku lub zaprojektować tracker słoneczny, który automatycznie skupi się na słońcu.
Co to jest system monitorowania instalacji fotowoltaicznej?
 
Jest to profilowana część oprogramowania, pozwalająca na monitorowanie technicznych parametrów instalacji przez internet. Mówiąc najprościej, system monitoringu umożliwia zdalne monitorowanie stacji z telefonu lub komputera oddalonego o setki kilometrów. Za pomocą systemu monitoringu można zdalnie regulować parametry jego pracy.
Które elektrownie fotowoltaiczne potrzebują baterii?
 
Elektrownia sieciowa ich nie potrzebuje, nie ma możliwości podłączenia ich do wspólnego systemu. Baterie stosowane są w elektrowniach autonomicznych i hybrydowych, gdyż służą jako źródło zasilania awaryjnego.
Jakie są falowniki dla elektrowni fotowoltaicznej?
 
Pierwszy rodzaj klasyfikacji falowników jest taki sam jak w przypadku elektrowni fotowoltaicznej - sieciowe, hybrydowe i autonomiczne. W zależności od sieci falowniki mogą być również jedno lub trójfazowe. Ponadto falowniki powinny być klasyfikowane do użytku przemysłowego i domowego. Falowniki przemysłowe charakteryzują się większą liczbą trackerów MPPT.
Czy potrzeba i czy jest możliwe ubezpieczenie elektrowni fotowoltaicznej?
 
Tak, zdaniem naszych ekspertów możliwe jest nawet ubezpieczenie elektrowni fotowoltaicznej. Na przykład w przypadku nietypowych zjawisk pogodowych, takich jak burze, huragany czy grad, panele mogą ulec znacznemu uszkodzeniu. Dlatego lepiej wydać dodatkowe pieniądze i ubezpieczyć elektrownie. Przybliżony koszt ubezpieczenia wynosi 0,7% jego kosztu rocznie.

Nie znaleźliście odpowiedzi na swoje pytania? Bez obaw! Nasi specjaliści chętnie udzielą wyczerpujących odpowiedzi!

 
Wybierz język
{nocache:d496e7cb85a5c63c0a4f4e048e272ae2#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl