Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna bez wątpienia jest inwestycją na lata, dlatego ważne jest, by dbać o nią przynajmniej okresowo. Poza regularnymi przeglądami, o których pisaliśmy tutaj, warto zwracać uwagę na czystość paneli fotowoltaicznych. Opinie na temat mycia instalacji są podzielone, jednak różne zacienienia typu liście, ptasie odchody czy wszelkie pyły, które powodują osad zanieczyszczeń, niestety wpływają na obniżenie uzysków nawet o kilkanaście procent. W związku z tym, błędem byłoby zostawić naszą instalację samą sobie.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne

Zaleca się, by panele fotowoltaiczne myć dwa razy w roku - wiosną i jesienią. W pierwszym przypadku taki zabieg pozwala usunąć brudny osad z powietrza, np. smog czy sadzę z kominów z nieekologicznych pieców węglowych oraz zanieczyszczenia powstałe po zalegającym na panelach śniegu. W ten sposób można przygotować instalację na okres wiosenno-letni, kiedy to nasza instalacja jest najbardziej wydajna. Natomiast jesienią, w zależności od lokalizacji, mamy do czynienia z dużym zapyleniem, np. po okresie żniw na terenach wiejskich oraz opadającymi z drzew liśćmi, które powinny zostać usunięte. Konserwacja instalacji przed okresem zimowym również wpłynie pozytywnie na jej efektywną pracę.

Nigdy nie należy czyścić paneli fotowoltaicznych, kiedy są nagrzane! Najlepszą porą dnia jest ranek lub późne popołudnie. W innym wypadku instalacja może zostać uszkodzona.

Kto powinien myć panele fotowoltaiczne

Mycie paneli fotowoltaicznych powinno się odbyć w sposób właściwy i bezpieczny. Można się tego podjąć samodzielnie, jednak zalecane jest, by korzystać z usług fachowców. Przykładowo, źle dobrana chemia lub twarde szczotki mogą tylko zniszczyć powierzchnię modułów, a tym samym doprowadzić do utraty gwarancji i uszkodzić całą instalację.

Doświadczona ekipa jest wyposażona w dedykowany sprzęt do czyszczenia paneli fotowoltaicznych oraz w razie potrzeby posiada uprawnienia do prac na wysokości. Jest to istotne w momencie, gdy danej instalacji nie da się umyć bez konieczności wejścia na dach, skorzystania z drabiny lub podnośnika.

Od kilku lat wykonujemy montaże instalacji fotowoltaicznych, a także przeprowadzamy ich okresowe przeglądy oraz świadczymy usługi czyszczenia paneli.
Powierz swoją fotowoltaikę specjalistom, by czerpać z niej korzyści możliwie jak najdłużej.

Mycie paneli fotowoltaicznych już od 50 zł netto/kW.
Aktualnie trwają zapisy na kwiecień.
Masz pytania? Chcesz umówić termin? Zadzwoń 782 070 315

do góry
{nocache:5463dd17d6301beee1e291b7807b42d2#0}
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl