do kasy razem: 0,00 zł
Ceny prądu mocno w górę. Czy będą rekompensaty?

W ostatnich dniach coraz więcej słyszymy o podwyżkach cen prądu od 2022 roku. Szef Urzędu Regulacji Energetyki poproszony o ustosunkowanie się do tego, mówi nawet o dwucyfrowym wzroście. Z wielu źródeł dochodzi do nas informacja, że prąd drożeje i będzie drożeć systematycznie z roku na rok. Dlaczego tak się dzieje? Czy będą obiecywane przez rząd rekompensaty dla gospodarstw domowych? Czy odnawialne źródła energii są odpowiednią alternatywą dla rosnących cen energii?

Podwyżki cen prądu

O skali podwyżek dowiemy się w momencie, gdy firmy energetyczne złożą do Urzędu Regulacji Energetyki swoje wnioski taryfowe. Na ich podstawie zostanie podjęta decyzja, a następnie podana do wiadomości publicznej. Rafał Gawin, prezes URE w wywiadzie dla Gazety Prawnej zaznaczył, że:

"Nie jest zaskoczeniem, że nie będą to podwyżki odzwierciedlające poziom inflacji, ale znacznie wyższe. Padają różne liczby i rzeczywiście poruszamy się raczej na poziomie dwucyfrowym niż jednocyfrowym.

Na ten moment hurtowe ceny energii elektrycznej, czyli te, po których sprzedawcy dokonują zakupu na giełdzie, żeby nam dostarczyć prąd do domów, wzrosły o 40% w stosunku do roku poprzedniego. Jednak ceny energii na giełdzie, to jedynie część finalnego rachunku dla odbiorców. Szacuje się, że łączny rachunek dla gospodarstwa domowego wzrośnie o nie więcej, niż 15% w roku 2022.

Dlaczego rośnie cena energii

Wiceminister Jacek Sasin komentuje dla TVN24:

"Oczekiwania spółek energetycznych zostaną określone przez same spółki we wnioskach taryfowych do URE. Spółki prawa handlowego nie mogą dokładać do swojego biznesu, muszą też inwestować, żeby w przyszłości ceny energii mogły być niższe. Nieuchronna logika jest taka, że ten wzrost musi nastąpić.

Wniosek o podwyżki cen prądu jest nieunikniony, ponieważ na europejskich rynkach drożeją wszystkie surowce i paliwa, co ma bezpośredni związek z większym zapotrzebowaniem na energię przy wychodzeniu państw europejskich z pandemii, ożywieniem przemysłu po lockdownach oraz bieżącą sytuacją geopolityczną. Przykładowo ceny gazu wzrosły wielokrotnie w stosunku do ubiegłego roku, a podobnych wzrostów jest kilka w ostatnim czasie.

Dodatkowo, rosną ceny praw do emisji dwutlenku węgla dla elektrowni, które jeszcze w roku 2018 wynosiły 10 euro za tonę, w 2020 - 25 euro, a obecnie jest to ponad 41 euro. Komisja Europejska likwiduje przyznawanie darmowych uprawnień dla wytwarzania zanieczyszczeń, co ma związek z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Nacisk kładziony jest na rozwój odnawialnych źródeł energii, które w Polsce do roku 2050 powinny stanowić ok. 70% krajowej produkcji energii elektrycznej. Brak wcześniejszych inwestycji w niskoemisyjne źródła energii mają wpływ na znaczący wzrost cen energii elektrycznej.

Obietnice rekompensat

Dwa lata temu przedstawiciele rządu obiecywali wprowadzenie ustawy rekompensującej podwyżki cen prądu, głównie dla indywidualnych gospodarstw domowych. Im bliżej wzrostu opłat za energię, tym dalej od zapowiadanej ustawy, ponieważ na ten moment jest jedynie jej projekt, a konkretne szczegóły mają dopiero ujrzeć światło dzienne. Prawdopodobnie rekompensaty nie będą obejmowały wszystkich. W tej kwestii czekamy na oficjalne stanowisko rządu.

Inwestycja w odnawialne źródła energii

Eksperci są pewni, że na jednej podwyżce za prąd w kolejnych latach się nie skończy. Zapowiada się energetyczna rewolucja na Starym Kontynencie, ponieważ koszty gazu ziemnego i energii elektrycznej rosną w całej Europie, nie tylko w Polsce.

Całość prowadzonej polityki klimatycznej zmierza ku odnawialnym źródłom energii. W Polsce rynek fotowoltaiczny jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków OZE w ostatnich latach na tle pozostałych państw europejskich. Przy systematycznym wzroście cen prądu, źródło własnej energii elektrycznej jest bardzo dobrą inwestycją, która mimo zapowiadanych zmian w regulacjach prawnych dotyczących instalacji fotowoltaicznych, wciąż będzie opłacalna, a co najważniejsze - przyjazna dla środowiska.

Chcesz dołączyć do powiększającego się grona posiadaczy fotowoltaiki? Pomożemy wyliczyć Ci potrzebną moc instalacji. Zostaw dane w formularzu i zapisz się na bezpłatną konsultację.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl