do kasy razem: 0,00 zł

W Chinach pogłębia się kryzys energetyczny, co przekłada się bezpośrednio na globalną gospodarkę. W wielu prowincjach odczuwalne są przerwy w dostawie prądu, a liczne fabryki muszą ograniczyć swoją produkcję lub podjąć decyzję o tymczasowym zamknięciu. Państwo Środka odgrywa ogromną rolę w światowym łańcuchu dostaw, a obecna sytuacja będzie mieć ogromny wpływ na rynek odnawialnych źródeł energii w najbliższych miesiącach. Jak te informacje wpłyną na ceny i dostępność modułów fotowoltaicznych?

Kryzys energetyczny na skalę globalną

Chiny zmagają się z ogromnymi przerwami w dostawie prądu, co zaczynają odczuwać mieszkańcy, a najmocniej działające tam fabryki. Produkcja przemysłowa w większości z nich opiera się na węglu, który w ostatnim czasie staje się produktem deficytowym - jego cena osiągnęła rekordowy poziom ponad 200 USD/tonę. Podaż węgla jest na wyjątkowo niskim poziomie, co w połączeniu z szybko rosnącym popytem doprowadziło do aktualnego kryzysu na ogromną skalę.

Seria klęsk żywiołowych, która nawiedziła chińskie prowincje pogłębia kryzys energetyczny. Przez powódź zalanych zostało 60 kopalń, z których aż 4 wymagały zamknięcia, a które wydobywały blisko 5 mln ton węgla rocznie. Natomiast tajfun spowodował zniszczenie centrum finansowego, zamknięcie giełdy oraz banków. Biorąc pod uwagę, że kraj liczył na wzrost wydobycia węgla i uregulowania sytuacji gospodarczej, jest to informacja fatalna.

Dodatkowo, wywołany po wybuchu pandemii spór handlowy Pekinu z Australią, która jest jednym z największych eksporterów węgla na świecie, sprawia, że dostawy tego surowca zostały mocno ograniczone, a to jeszcze bardziej pogłębia obecną, wręcz katastrofalną sytuację w chińskiej gospodarce.

Wysoki popyt na energię

W dużej mierze rekordowe zużycie energii elektrycznej związane jest z odradzaniem się przemysłu po pandemii, a tym samym wzrostem zapotrzebowania na chińskie towary. Kraj nie przygotował się na wzmożony popyt po ogólnoświatowych lockdownach i nie przewidział potrzeby większego wydobycia węgla, by zaopatrzyć gospodarkę w odpowiednią ilość energii.

Reakcja Chin na kryzys

Wiele kluczowych firm musi czasowo wstrzymywać produkcję lub liczyć się z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd. Do tej pory została wystosowana propozycja podniesienia cen energii dla fabryk, co jeśli dojdzie do skutku, spowoduje przeniesienie części tych kosztów na klienta końcowego.

Ograniczenie zużycia energii i produkcji przez przedsiębiorców ma na celu ustabilizowanie trwającego kryzysu energetycznego, by Chiny mogły się zaopatrzyć w odpowiednią ilość węgla. Dopiero w drugiej kolejności jest realizacja programu spowolnienia wykorzystywania węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii - energii słonecznej i wiatrowej.

Polityka klimatyczna a Chiny

Jednym ze skutków ubocznych obecnie zwiększającej się produkcji w chińskich fabrykach jest wzrost emisji CO2 względem 2019 i 2020 roku. Na ostatnim szczycie ONZ w sprawie zmian klimatycznych Pekin ogłosił swoje dążenia do wypełnienia celów klimatycznych, by zmniejszyć emisję CO2 o 65% do 2030 roku i zacząć wykorzystywać energię z OZE. Do 2060 roku zapowiedziano osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wszystko to jednak wymaga czasu i odpowiedniej logistyki.

Kryzys energetyczny a panele fotowoltaiczne

Chiny są największym producentem i eksporterem paneli fotowoltaicznych na świecie. Z tego kraju pochodzą moduły takich marek, jak Longi, Jinko Solar, Trina Solar, JA Solar czy Risen. W związku z ograniczeniami nakładanymi na fabryki, w tym te produkujące moduły i elementy, z których się składają, możemy spodziewać się nagłego wzrostu cen paneli. Wielu wiodących producentów zaczyna nawet rozwiązywać umowy z nabywcami, wiedząc, że nie będą w stanie przy ograniczonej wydajności, wywiązać się z postanowień podpisanych kontraktów.

Wniosek jest jeden. Jeśli rynek fotowoltaiczny w Chinach został zachwiany, wpłynie to bezpośrednio na importerów i nabywców końcowych, którzy mają w zamiarze zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Należy liczyć się ze wzrostem kosztów na inwestycję w fotowoltaikę, ponieważ prognozuje się, że ceny z roku na rok będą coraz wyższe.

Jesteś zainteresowany założeniem instalacji fotowoltaicznej do końca roku?
Zostaw swoje dane w formularzu, a nasz doradca skontaktuje się najszybciej, jak to możliwe.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl