do kasy razem: 0,00 zł
Oszczędności po szwedzku. Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej?

Szwedzki rynek energii jest od wielu lat wzorem dla innych państw, ponieważ opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju, a emisja dwutlenku węgla (CO2), przy jednocześnie wysokim zużyciu energii, jest poniżej średniej unijnej. Bogactwo zasobów naturalnych, wykorzystywanie najnowszych technologii, specjalne programy energetyczne dla przemysłu oraz efektywne rozwiązania dla gospodarstw domowych wpływają na wysoką energooszczędność. Ponadto, Szwedzi posiadają wysoką świadomość społeczną na temat oszczędzania energii elektrycznej i wykorzystywaniu niekonwencjonalnych źródeł energii.

Energia odnawialna w Szwecji

Szwedzki rząd zakładał, że do 2020 roku udział energii odnawialnej będzie stanowił 50% produkowanej energii, a udało się to osiągnąć już w 2012 roku! Jest to najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. Za energię w tym kraju odpowiadają w większości elektrownie atomowe lub hydroelektrownie, elektrociepłownie wykorzystujące biopaliwo oraz elektrownie wiatrowe. 

Świadomość energetyczna obywateli

Poza miastami, gdzie ogrzewanie pochodzi głównie z sieci ciepłowniczej, powszechne w użyciu są pompy ciepła, co jest kolejnym przykładem wykorzystywania niekonwencjonalnych źródeł energii. Działania, jakie są prowadzone w ramach OZE są bardzo ważnym tematem zarówno dla obywateli, jak i szwedzkiego parlamentu. Społeczeństwo ma świadomość korzyści ekonomicznych oraz ekologicznych wynikających z odpowiedniej polityki klimatycznej prowadzonej od wielu lat. Korzystanie z paliw stałych jest nie ekologiczne, a w dodatku mało opłacalne, co można zobaczyć wykonując porównanie kosztów ogrzewania domu na przykładzie różnych źródeł energii, w tym węgla, drewna czy gazu.

Energooszczędność w szwedzkim wydaniu

Dodatkowo, obywatele Szwecji potrafią w rozsądny sposób zużywać energię elektryczną przy jednoczesnym korzystaniu z alternatywnych źródeł energii. Jak Szwedom udaje się zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Według statystyk w 1990 roku populacja Szwecji liczyła 8 590 630 osób, a do 2021 roku liczba ta wzrosła o około 2 miliony i wyniosła 10 385 347. Miało to jednak niewielki wpływ na zużycie energii elektrycznej, które w Szwecji stało się nawet nieco niższe.

Poznaj 6 zasad rozsądnego korzystania z energii elektrycznej na podstawie listy środków poprawy efektywności energetycznej wydanej przez Szwedzki Urząd ds. Energii, które pomogą zaoszczędzić na kosztach energii w Twoim domu:

  1. Unikaj żarówek na korzyść lamp LED i lamp energooszczędnych.
  2. Przyzwyczajaj się do wyłączania światła, gdy go nie potrzebujesz.
  3. Zawsze odłączaj ładowarki, gdy nie są używane.
  4. Zmniejszysz zużycie prądu o prawie połowę, jeśli obniżysz temperaturę prania z 60 do 40 stopni.
  5. Odpowiednio ustaw temperaturę w lodówce i zamrażarce: +4°C i -18°C. Jest to idealne połączenie zarówno dla dobrego przechowywania żywności, jak i niskiego zużycia energii.
  6. Maksymalnie załaduj pralkę i zmywarkę przed uruchomieniem. W takim przypadku zużycie energii zostanie zaoszczędzone, a zużycie wody zmniejszone.


Dodatkowo, warto korzystać z listew zasilających, gotować potrawy pod przykryciem, a do oświetlania ogrodu używać lampek solarnych. Wprowadzenie powyższych zasad w żaden sposób nie utrudni normalnego funkcjonowania domowników, a po jakimś czasie zmiany staną się dobrymi nawykami, które pozwolą zaoszczędzić widoczną kwotę na zużyciu energii elektrycznej.

Przyszłość odnawialnych źródeł energii

Wzorując się na kraju skandynawskim, który jest liderem w wykorzystywaniu OZE, warto rozważyć inwestycję w alternatywne źródła energii w swoim domu. Popularne i bardzo wydajne połączenie to instalacja fotowoltaiczna wraz z pompą ciepła, dzięki czemu przyczyniamy się do braku emisji CO2 i mamy realny wpływ na ekologię w swoim regionie. Dlaczego jeszcze jest to dobre rozwiązanie? Instalacja fotowoltaiczna wytwarza darmowy prąd, który jest niezbędny do zasilenia pompy ciepła energią elektryczną. Dzięki temu bieżąca konsumpcja energii wzrasta, a bilans energetyczny naszego domu zbliża się do zera.

Co prawda na początkowym etapie koszt założenia instalacji fotowoltaicznej wraz z pompą ciepła, może wydawać się wysoki, ale należy pamiętać, że te rozwiązania z branży OZE są mocno wspierane różnymi programami i ulgami. Bez większych problemów można także uzyskać atrakcyjne kredytowanie. Pamiętaj, że tego typu połączenie jest bardziej inwestycją, niż kosztem, ponieważ po okresie zwrotu Twoja instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła będą przynosić jedynie korzyści.

Natomiast, jeśli w dalszym ciągu korzystasz z konwencjonalnych źródeł energii, wprowadź w życie powyższe zasady, by zacząć oszczędzać, a w konsekwencji tego wpłynąć na domowy budżet w skali roku. Ceny prądu, a także paliw stałych oraz gazu w ostatnich miesiącach rosną i szacuje się, że taka tendencja zostanie utrzymana, dlatego bez wdrożenia alternatywnych źródeł energii warto pomyśleć o tym, jak gospodarować comiesięcznymi środkami finansowymi.

Wybierz język
w górę
{nocache:d496e7cb85a5c63c0a4f4e048e272ae2#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl