do kasy razem: 0,00 zł
Nowa fala wzrostu cen za fotowoltaikę

Niedawno świat wstrząsnęła wiadomość, że 400-metrowy kontenerowiec Ever Given stał na środku Kanału Sueskiego i całkowicie go zablokował. Prawie wszystkie towary, które docierają do Europy z Azji drogą morską, przechodzą przez ten kanał. W kolejce czekało około 450 jednostek na zwolnienie kontenerowca.

Kontenerowiec Ever Given zablokowany

Akcja wyzwolenia trwała 6 dni. Każdy dzień blokady powodował 1 000 000 000 strat w światowym handlu.

Zaraz po wiadomości o blokadzie Kanału Sueskiego ceny frachtu morskiego zaczęły rosnąć. A sytuacja w transporcie kolejowym zmieniła się w koszmar. Koszt transportu 1 kontenera z 7500-8000 dolarów urósł do 11 000-11 500 dolarów i nie ma wolnego miejsca na najbliższy miesiąc. Czas dostawy w normalnych warunkach koleją wynosił 12 - 14 dni. Teraz ten okres wydłużył się o 50% do 18 - 20 dni. Krążą pogłoski, że część ładunku z Azji jest zatrzymywana przez Rosję aby zdestabilizować sytuację gospodarczą.

Władze egipskie zatrzymały statek Ever Given z 20 000 kontenerami na pokładzie (z ładunkiem wartym 9 miliardów dolarów). Według szefa administracji Kanału Sueskiego Osamy Rabia, kontenerowiec zostanie zatrzymany do czasu naprawienia szkód, które obecnie wynoszą 1 000 000 000 dolarów.

Na pokładzie kontenerowca znajduje się duża liczba paneli słonecznych i innego sprzętu do odnawialnych źródeł energii. Niedobór paneli słonecznych w Europie jest nieunikniony. Magazyny w Rotterdamie, gdzie chińscy producenci zwykle trzymają swoje zapasy są puste. Próba podjęcia transportu koleją, aby szybko dostarczyć towar nie jest możliwa, bo nie ma już wolnych miejsc.

Ceny aluminium i innych metali rosną w zawrotnym tempie. W 2020 roku aluminium można było kupić na londyńskiej giełdzie za 1600 USD za tonę, obecnie jego koszt jest o 40% droższy i wynosi 2250 USD / tonę.

Kryzys w świecie półprzewodników

Innym powodem wzrostu cen fotowoltaiki jest brak chipów do falowników. Niektórzy światowi producenci samochodów zostali zmuszeni do zamknięcia swoich fabryk lub ograniczenia produkcji na jakiś czas, a producenci falowników zostali zmuszeni do opóźnienia dostaw sprzętu z powodu braku chipów.

Ale jest też dobra wiadomość według zasobu IQAIR, który monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Jakość powietrza w polskich miastach z roku na rok poprawia się, a bezpośredni wpływ na to mają odnawialne źródła energii oraz rządowy program „Czyste powietrze”. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce to Warszawa 49. w rankingu ze wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza 45 na poziomie 50 oraz Kraków z indeksem 33 - 73 miejsce w rankingu.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl