do kasy razem: 0,00 zł
5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zainwestujesz w fotowoltaikę

Masz dość ciągłych wzrostów cen? Przeraża Cię szalejąca inflacja oraz nieustanne podwyżki kosztów zużycia energii elektrycznej? Jeśli tak, znajdź korzystne dla siebie rozwiązanie, które pozwoli temu zaradzić. Jeden ze sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd to wyposażenie swojego gospodarstwa domowego w panele fotowoltaiczne. O czym warto wiedzieć, zanim podejmie się taką inwestycję? Jaki piec do fotowoltaiki wybrać? Jaki falownik będzie odpowiedni? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie. Ponadto chcemy zaznaczyć, że nie chodzi tylko o oszczędność i „modę” na odnawialne źródła energii, lecz również o ochronę środowiska naturalnego, wynikającą z ograniczenia emisji szkodliwych substancji, które zanieczyszczają atmosferę.

Jaki piec do fotowoltaiki wybrać?

Dobór wysokojakościowych elementów instalacji to gwarancja bezawaryjności, sprawności i wytrzymałości przez lata użytkowania. Z pewnością warto więc przemyśleć wybór pieca. Często stosowany w fotowoltaice jest jednofunkcyjny kocioł indukcyjny. Do jego zadań zalicza się ogrzewanie wody, która następnie wykorzystywana może być w gospodarstwie – nie tylko w kaloryferach, lecz również w bieżącej postaci w kuchni czy w łazience. Ciepło, które jest potrzebne w piecu, dostarczają natomiast panele, przesyłając do niego energię. Na rynku dostępne są też modele dwufunkcyjne, które sprawdzą się wówczas, gdy konieczne jest ogrzanie większej przestrzeni. Zastanawiając się więc, jaki piec wybrać, warto postawić na urządzenie pochodzące od sprawdzonych producentów, które będzie kompatybilne z pozostałymi elementami systemu. 

Jaki falownik do fotowoltaiki będzie odpowiedni?

Falownik to niezwykle ważne urządzenie, niezbędne podczas korzystania z energii słonecznej, które konwertuje prąd stały na prąd zmienny. Dużą rolę odgrywa jakość jego wykonania oraz wymiary. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej kwestii, by mieć pewność, że korzystasz z najlepszego rozwiązania. Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać? Na początku zwróć uwagę na różne typy. Istnieje m.in. model szeregowy, który łączy wszystkie panele. Do wyboru są też tzw. mikroinwertery, które można podłączyć osobno do pojedynczego modułu. Ponadto dostępne są też falowniki trójfazowe. Ich zadaniem jest przetwarzanie produkowanej i magazynowanej energii. Co więcej, ważną kwestię stanowi klasa ochronności IP. Im wyższa, tym lepiej urządzenie będzie chronione przed działaniem zmieniających się czynników zewnętrznych. Jeśli chodzi o moc falownika, powinna być dostosowana do wartości prądu, który produkują panele.

Co z nadwyżką prądu?

Jak wiadomo, panele słoneczne, czerpiące energię ze słońca, produkują najwięcej prądu w miesiącach wiosennych i letnich w godzinach okołopołudniowych. Co zrobić, kiedy jego ilość nie może być od razu wykorzystana? Możliwości jest kilka, na przykład bieżące zużycie nadwyżki, chociażby poprzez ładowanie akumulatora w samochodzie. Innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w system magazynujący nadmiar energii na później. Dodatkowo, warto korzystać z programowania urządzeń typu AGD, jak pralka czy zmywarka na konkretną godzinę, by uruchamiać je w momencie, gdy produkcja bieżąca jest największa. W takim wypadku poziom autokonsumpcji wzrasta, dzięki czemu jest to dla nas korzystne. Natomiast w lecie, jeśli mamy zamontowaną klimatyzację, najcieplej jest wtedy, gdy panele produkują najwięcej prądu, dlatego tę energię można przeznaczyć na schłodzenie pomieszczeń i cieszyć się komfortem w upalne dni.

Czy można skorzystać z dotacji na fotowoltaikę?

Aby fotowoltaika przynosiła zyski, początkowo konieczne jest zainwestowanie w cały system, jego montaż oraz podłączenie go do sieci. Nie jest to mały koszt. Nie każdy więc może podjąć tego typu inwestycję. Ale czy na pewno? Zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym istnieje wiele programów promujących odnawialne źródła energii. Do najpopularniejszych należą: Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Warto również sprawdzić, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku. To w znacznym stopniu pozwoli ograniczyć koszty i szybciej cieszyć się zyskiem z wyboru proekologicznych rozwiązań. 

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Choć to rozwiązanie brzmi atrakcyjnie, nie każdy wie, jak z niego skorzystać. Tego rodzaju ulga, nazywana ulgą termomodernizacyjną, przysługuje tym, którzy są właścicielami bądź współwłaścicielami jednorodzinnego domu. Nie zostali nią jednak objęci właściciele budynków wielorodzinnych lub tych, których budowa jeszcze się nie zakończyła, a także osoby wynajmujące lokal. 

Aby odliczyć fotowoltaikę od podatku, konieczne jest wypełnienie formularza PIT/0, który stanowi załącznik deklaracji podatkowych, takich jak PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37 i PIT-28. Maksymalna kwota możliwa do uzyskania z tytułu zwrotu wynosi 53 000 zł. Poza tym przystępując do wspomnianych wcześniej programów, jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze uzyskać można dotację na fotowoltaikęW czwartej edycji programu beneficjenci mogli otrzymać aż 6 000 zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej i 15 000 zł dofinansowania do magazynów energii. Od połowy kwietnia ma ruszyć nabór do piątej edycji programu, który, jak zapowiedziano, ma być już naborem ciągłym, o czym pisaliśmy w ostatnim artykule. 

Fotowoltaika od A do Z z Ecowatt

Przed zainwestowaniem w fotowoltaikę warto więc zgłębić wyżej wymienione kwestie. To pozwoli w pełni cieszyć się zaletami ekonomicznymi i ekologicznymi wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Jeśli jesteś zainteresowany odliczeniem fotowoltaiki od podatku lub udziałem w programie Czyste Powietrze czy Mój Prąd 5.0, zapraszamy do kontaktu. Pomagamy składać wnioski o dofinansowanie. Ponadto, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Służymy radą na każdym etapie w procesie wyboru i dopasowania instalacji fotowoltaicznych.

Wybierz język
w górę
{nocache:a7e2621fa3b0a4e37a093fae4b550ed3#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl