do kasy razem: 0,00 zł
Fotowoltaika dla rolników – jak skorzystać z dotacji?

Niezależnie od specyfiki prowadzonego gospodarstwa, tego typu działalność związana jest z wysokimi kosztami utrzymania dobrej kondycji gruntów, sprawności maszyn czy zapewnienia odpowiednich warunków hodowanym zwierzętom. To wszystko generuje koszty, które często w niewystarczającym stopniu zostają zrekompensowane przez zyski. Jak zmienić tę sytuację? Bez wątpienia warto zacząć oszczędzać, lecz nie poprzez obniżenie jakości i wydajności swojego gospodarstwa, a poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają ograniczyć koszty wynikające z prowadzenia tego typu działalności. Jedno z nich stanowi fotowoltaika dla rolnika. Nie jest to tylko sposób na obniżenie rachunków za prąd, lecz również wspieranie ekologii i troska o środowisko naturalne. Co więcej, propagowanie źródeł odnawialnej energii niesie za sobą możliwość skorzystania z różnego rodzaju dotacji na panele fotowoltaiczne dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców, w tym prowadzących działalność rolniczą. W jaki sposób można uzyskać dotację na fotowoltaikę? Odpowiadamy!

Czym są dotacje na fotowoltaikę?

Aby możliwe było wygenerowanie zysków z działalności, zazwyczaj konieczne jest wcześniejsze podjęcie licznych inwestycji. To dotyczy również takich rozwiązań, jak fotowoltaika. Zakup paneli, zamówienie usługi montażu oraz podłączenia instalacji do sieci to duży koszt. Zależnie od liczby paneli oraz typu i wymiarów podłoża ostateczna cena może być różna, lecz niestety niemała. Aby umożliwić osobom prowadzącym gospodarstwa rolne zastosowanie tego rozwiązania, ograniczając jednocześnie ich wkład własny w inwestycję, powstały liczne programy oferujące dotacje na fotowoltaikę dla rolników. Część z nich funkcjonuje na poziomie państwowym, inne – lokalnym. Warto zapoznać się zarówno z jednymi, jak i drugimi możliwościami, mając zamiar zaopatrzyć się w panele. Jeśli chodzi o formy wsparcia, niektóre zakładają pomoc finansową na start, czyli w momencie rozpoczęcie inwestycji, inne natomiast pozwalają na odliczenie kosztów od podatku rolnego, co z kolei przekłada się na szybszy zysk z zastosowanego rozwiązania.

Z jakich dotacji na fotowoltaikę mogą skorzystać rolnicy w 2023 roku?

Rok 2022 był niekorzystny zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, czego przyczyną była m.in. narastająca inflacja. Spadek wartości pieniądza wymusił podniesienie pensji pracownikom, a wraz z tym wzrosły ceny usług i towarów oraz surowców, z których się je wytwarza. To niestety nie wszystko. Zaskakująco podrożała energia, bez której trudno wyobrazić sobie prężnie działające gospodarstwo rolne. Na szczęście można ją pozyskiwać również z odnawialnych źródeł, w tym ze słońca, a w 2023 roku dostępnych będzie wiele możliwości uzyskania dotacji na fotowoltaikę dla rolników. Propozycje wsparcia to na przykład Mój Prąd, Czyste Powietrze, EKO – KLIMAT w województwie kujawsko-pomorskim czy OA Ochrona Atmosfery w województwie świętokrzyskim czy Agroenergia. Ten ostatni obejmuje całą Polskę, oferując bezzwrotny wkład inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Agroenergia - szczegóły programu i warunki

Z dofinansowania może skorzystać każda osoba fizyczna z prawem własności lub dzierżawy nieruchomości rolnych, a także osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą gruntów. Warunkiem jest, aby potencjalny beneficjent był posiadaczem gospodarstwa i prowadził je osobiście od co najmniej roku. Łączna powierzchnia użytków rolnych musi mieścić się w przedziale od 1 do 300 ha. Dodatkowo, nie można przystąpić do programu, jeśli wcześniej rozpoczęło się inwestycję. Korzystanie z innych dofinansowań także wyklucza możliwość wzięcia udziału w tym programie. W programie Agroenergia można starać się o środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, przydomowych elektrowni wiatrowych, instalacji hybrydowych czy magazynów energii. Nabór wniosków trwa do 31.12.2025 roku, a środki zostaną rozdysponowane do 31.12.2027 roku.

Kwoty dofinansowania w programie Agroenergia

W programie Agroenergia beneficjent może otrzymać do 20% wartości kosztów kwalifikowanych (ale nie większych niż 15 tys. zł) dla instalacji o mocy powyżej 10kW i poniżej 30kW oraz do 13% wartości kosztów kwalifikowanych (ale nie większych niż 25 tys. zł) w przypadku instalacji o mocy powyżej 30kW i poniżej 50kW. 

Agroenergia - jakie dokumenty przygotować?

Aby skorzystać z dofinansowania w programie Agroenergia, potencjalny beneficjent będzie musiał przygotować odpowiednią dokumentację, niezbędną do złożenia wniosku. Dokumentacja ta obejmuje:

  • Zaświadczenie z gminy o wielkości prowadzonej gospodarstwa rolnego;
  • Zaświadczenie potwierdzające przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej /turbiny wiatrowej do sieci
  • Kopie faktur lub innych równoważnych dokumentów księgowych, potwierdzających zakup materiałów i usług w ramach przedsięwzięcia;
  • Dowód wpłaty, potwierdzenie płatności wygenerowane z bankowości elektronicznej bądź oświadczenie wykonawcy o przyjęciu gotówki;
  • Umowa z wykonawcą na realizację zadań;
  • Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie
  • Kopia protokołu odbioru robót (podpisanego przez Dotowanego i Wykonawcę)

O czym warto pamiętać, montując fotowoltaikę?

Na początku, przed wyborem odpowiedniej opcji dla konkretnej działalności rolnej, każda profesjonalna firma, zajmująca się tego typu usługami, wykona dokładną analizę kosztów ponoszonych przez gospodarstwo na zużycie energii elektrycznej, wysokości opłacanych miesięcznie rachunków za prąd oraz obejrzy lokalizację, w której miałyby znaleźć się panele. Dopiero po szczegółowej ocenie i przeanalizowaniu możliwości można wybrać najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Co więcej, jest to moment, w którym warto skorzystać z dotacji na fotowoltaikę dla rolników. W kolejnym etapie panele są montowane na przygotowanym podłożu, z okablowaniem, które umożliwi podłączenie instalacji do sieci. Rzetelna firma pomoże dodatkowo w uzyskaniu wsparcia finansowego oraz w odliczeniu ulgi od podatku. Wysoka jakość instalacji stanowi natomiast gwarancję sprawności, funkcjonalności oraz zysków przez lata użytkowania.

Czy fotowoltaika dla rolnika się opłaca?

Co najczęściej przekonuje nas do skorzystania z innowacyjnych rozwiązań? Na pewno prognozowany zysk. Rolnicy, którzy postawią na fotowoltaikę, mogą mieć pewność, że zainwestowane fundusze zwrócą się z nawiązką. Dzięki ogólnopolskim oraz lokalnym programom wspierającym odnawialne źródła energii początkowy wkład nie musi szczególnie obciążyć budżetu przedsiębiorcy działającego w sektorze rolnictwa. To szansa na uniezależnienie się od kosztów prądu, którego ceny nieustannie wzrastają, oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że panele fotowoltaiczne to wielopokoleniowe rozwiązanie, a pokłady energii słonecznej nigdy się nie kończą. 

Zastanawiasz się, jak skutecznie oszczędzać, a jednocześnie podejmować proekologiczne działania? W tym celu zapoznaj się oferowanymi dotacjami na fotowoltaikę i wyposaż swoje gospodarstwo rolne w nowoczesne, w pełni dostosowane do jego specyfiki panele.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie programu Agroenergia, Mój Prąd lub Czyste Powietrze, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie podzielą się posiadaną wiedzą i ekspertyzą, a także pomogą skompletować odpowiednie dokumenty i złożyć wniosek.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl