do kasy razem: 0,00 zł
Czy można samodzielnie zamontować instalację fotowoltaiczną?

To pytanie często budzi kontrowersje. Na fotowoltaikę stawia bowiem coraz więcej osób, które poszukują opłacalnych pod względem ekonomicznym, a także ekologicznych rozwiązań. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a dodatkowo przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Jednak montaż instalacji fotowoltaicznej często wiąże się z wysokimi kosztami. Choć zwykle szybko się one zwracają, także z nadwyżką, jednorazowa inwestycja jest dość spora i nie każdy może sobie na nią pozwolić. W tej sytuacji pojawiają się różne rozwiązania i pomysły. Jeden z nich to samodzielny montaż fotowoltaiki. Czy jest możliwy, a przede wszystkim legalny? Wyjaśniamy te kwestie w poniższym artykule, dlatego warto czytać dalej!

Czy można samodzielnie wykonać montaż fotowoltaiki w Polsce?

Aby swobodnie przystąpić do wszelkich działań, konieczne jest sprawdzenie podstawy prawnej, by mieć pewność, czy dane rozwiązanie nie wykracza poza jej granice. W Polsce nie zostały sporządzone przepisy zabraniające samodzielnego instalowania systemów energii słonecznej, jeśli spełnione są określone warunki. Najważniejszy z nich stanowi, że montaż fotowoltaiki musi odbywać się na terenie, którego właścicielem jest osoba dokonująca montażu.

Co więcej, aby korzystać z instalacji zgodnie z prawem, należy uzyskać zezwolenie osób uprawnionych, których kompetencje są potwierdzone odpowiednimi kwalifikacjami. W tej sytuacji warto zastanowić się, czy na pewno jest to opłacalne rozwiązanie. Jeśli nie posiadasz wymaganych certyfikatów, zatrudnienie ekspertów, którzy podłączą system, okazuje się niezbędne, co generuje dodatkowe koszty. Nie wystarczy więc zaopatrzyć się w zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu, lecz trzeba także zatrudnić osoby z doświadczeniem w tej dziedzinie. Jedynie wtedy instalacja może działać w pełni legalnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Czy warto skorzystać z pomocy ekspertów?

Podczas samodzielnego montażu fotowoltaiki konieczne jest posiadanie różnego rodzaju uprawnień. Przede wszystkim wszelkich podłączeń instalacji elektrycznych musi dokonać wykwalifikowany elektryk. Tego wymagają przepisy prawa oraz bezpieczeństwo. Co, jeśli sami nie posiadamy takich uprawnień? W takim przypadku trzeba skorzystać z pomocy eksperta. W EcoWatt oferujemy profesjonalne usługi z zakresu odnawialnych źródeł energii, dlatego z chęcią udzielimy wszelkich porad dotyczących paneli fotowoltaicznych.

Jeśli chodzi o projekt instalacji, składający się z paneli oraz ogniw słonecznych do samodzielnego montażu, musi być on przygotowany przez osobę wykwalifikowaną w dziedzinie budownictwa. Aby system działał bez zarzutu, wskazane jest skorzystanie z porady eksperta od fotowoltaiki. Bez wątpienia wymienione dodatkowe usługi generują wyższe koszty przedsięwzięcia, lecz warto je pokryć, aby zapewnić należyte bezpieczeństwo.

Jak przygotować się do samodzielnego montażu fotowoltaiki?

Na początku kluczowe jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Musi to być przestrzeń nasłoneczniona, bez zacienień, które mogą zakłócić optymalną pracę paneli. Ponadto przy wyborze zestawu fotowoltaicznego do samodzielnego montażu trzeba wziąć pod uwagę także cechy charakterystyczne budynku, jak na przykład kształt i rodzaj pokrycia dachu.

Dla każdego gospodarstwa domowego określone jest też inne zapotrzebowanie na moc. Warto odpowiednio je zbadać, zanim wybierze się konkretny typ fotowoltaiki. W tym celu należy zasięgnąć profesjonalnej porady, której udziela architekt lub inżynier budownictwa. Choć może to wiązać się z dodatkowymi kosztami przy zakładaniu instalacji, pozwoli zaprojektować ją tak, by była dostosowana do konkretnych potrzeb i działała w sposób optymalny, produkując pożądaną ilość energii.

Szereg podjętych przygotowań do samodzielnego montażu fotowoltaiki pozwoli znaleźć najlepsze rozwiązanie. Co więcej, będzie ono bezpieczne i dopasowane do oczekiwań zamawiającego. Nie warto więc rezygnować z profesjonalnego wsparcia przed rozpoczęciem czynności instalacyjnych.

Profesjonalne ogniwa słoneczne do samodzielnego montażu – gdzie się w nie zaopatrzyć?

W skład zestawu fotowoltaicznego wchodzi kilka elementów, a najważniejsze z nich to:

  • panele, 
  • odpowiednio przystosowany inwerter, 
  • przewody instalacyjne i osłony na przewody, 
  • konektory, 
  • system montażowy. 

W ogniwa słoneczne do samodzielnego montażu najlepiej zaopatrzyć się bezpośrednio u renomowanych producentów. Korzystanie z jakichkolwiek elementów instalacyjnych pochodzących z niepewnego źródła jest nie tylko niezgodne z prawem, lecz i niebezpieczne – może stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Oczywiście profesjonalne części systemu fotowoltaicznego mogą być droższe, jednak należy pamiętać, że jest to rozwiązanie na lata i od jego jakości zależy, jak długo całość działać będzie bez zarzutu. Wskazane jest więc postawienie na sprawdzonych producentów, szczególnie jeśli chcemy samodzielnie dokonać montażu fotowoltaiki.

Bez wątpienia warto zastanowić się nad wykorzystywaniem odnawialnej energii w swoim domu. To sprawdzony sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd i zarazem działanie w duchu ekologii. Czy samodzielny montaż fotowoltaiki, w tym ogniw słonecznych, jest jednak możliwy? Polskie prawo tego nie zabrania, lecz muszą zostać spełnione wymienione wyżej warunki. Z tego względu nie zawsze jest to w pełni bezpieczne i opłacalne pod względem finansowym rozwiązanie.

W EcoWatt oferujemy możliwość zakupu zestawów fotowoltaicznych dla instalatorów. Dla klientów indywidualnych polecamy kompleksową usługę z montażem. Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wasze wszystkie pytania.

Wybierz język
w górę
{nocache:b8ce107e3e8cdfde19df55148791ffa7#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl