do kasy razem: 0,00 zł
Dom energooszczędny – jak przerobić stary dom?

Energooszczędność to hasło, które często pojawia się w rozmaitych dyskusjach na temat ekologii i nowoczesności. I nie chodzi tu tylko o wielkie inwestycje budowlane czy zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcia gospodarcze, ale też działania prywatnych właścicieli nieruchomości. W tym kontekście pojawia się pytanie – czy stare budynki można przerobić tak, by były energooszczędne? Odpowiemy na nie w tym artykule!

Osoby, które właśnie przygotowują się do zaprojektowania i wybudowania domu, mają nieco łatwiejsze zadanie. Jeśli korzystają z usług profesjonalnych firm, które pomagają we wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań, mogą pozwolić sobie na dowolne technologie – oczywiście biorąc pod uwagę posiadany budżet. W innej sytuacji znajdują się właściciele nieruchomości liczących sobie już kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. To właśnie do nich skierowane są nasze podpowiedzi na temat tego, jak przeprowadzić remont starego domu z cegły, aby stworzyć energooszczędny dom.

Czym jest dom energooszczędny i jak przeprowadzić remont starego domu z cegły?

O energooszczędnym domu można mówić wówczas, gdy jego projekt i budowa opierają się na przyjaznych środowisku założeniach, pozwalających na mniejsze zużycie energii i jej pozyskiwanie w sposób alternatywny. Najważniejsze kwestie, które należy rozpatrzyć, myśląc o takim rozwiązaniu, to sposób ogrzewania domu oraz wykorzystanie materiałów i technologii, np. w przypadku nowej elewacji starego domu, które sprawią, że utrata energii w budynku będzie mniejsza. Jak wspomnieliśmy, zgodnie z energooszczędnymi zasadami budowlanymi, łatwiej jest postawić nowy dom. Istniejące od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat budynki wymagają przemyślanych działań. Nie wszystko w ich przypadku jest możliwe, jednak nie oznacza to, że jest to pomysł niemożliwy do zrealizowania. Podczas remontu starego domu z cegły warto wykorzystać wszystkie istniejące opcje. Oto kilka wskazówek na temat tego, co pozytywnie wpływa na zmniejszenie zużycia energii i utratę ciepła w energooszczędnym domu:

 • zastosowanie właściwej termoizolacji ścian i dachu, 
 • wymiana pompy ciepła w starym domu, 
 • instalacja paneli fotowoltaicznych, 
 • uszczelnienie okien i drzwi, 
 • odpowiednia wentylacja budynku, 
 • stosowanie energooszczędnego oświetlenia, 
 • świadomy wybór taryfy energii elektrycznej, 
 • korzystanie z urządzeń i sprzętów o wysokiej klasie energooszczędności, 
 • regulacja temperatury w pomieszczeniach. 

Nowa elewacja starego domu – dlaczego jest tak istotna?

Jedną z kluczowych kwestii związanych energooszczędnością jest zadbanie o to, by ciepło nie ulatniało się z budynku, powodując konieczność włączania ogrzewania lub podwyższania temperatury w okresie zimowym. Co wpływa na utratę ciepła? Jest to przede wszystkim nieodpowiednia izolacja ścian, dachu i stropów. Termoizolacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i warunków technicznych budynku. Jak określić zakres prac modernizacyjnych? Konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który pozwala określić plan remontu elewacji oraz dachu, w skład którego wchodzi między innymi dobór właściwych materiałów i technologii. Nowa elewacja starego domu powinna być wykonana z użyciem produktów trwałych, niepalnych oraz paroprzepuszczalnych. Nie chodzi tutaj jednak tylko o to, by utrzymać wysoką temperaturę wewnątrz w sezonie jesienno-zimowym, ale również o podtrzymanie przyjemnego chłodu latem. Oprócz zastosowania wymienionych materiałów należy także przed rozpoczęciem prac – jeśli istnieje taka konieczność – wymienić tynki.

Pompa ciepła w starym domu

Kolejnym elementem wprowadzania zmian, oprócz nowej elewacji starego domu, jest przeprowadzenie rewolucji w systemie grzewczym. Jest to sprawa w dużym stopniu uzależniona od budżetu, którym dysponuje właściciel nieruchomości. Jednak pomimo konieczności poniesienia na początku dość dużych kosztów montażu, inwestycja wraz z upływem czasu staje się opłacalna dla użytkowników, a koszty się zwracają. Wiele mówi się obecnie na temat ekologicznych rozwiązań. Rosnąca świadomość w tej kwestii powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę. Jak działa pompa ciepła w starym domu? Zasada jej funkcjonowania opiera się na wykorzystaniu energii ze środowiska naturalnego, czyli w tym wypadku pobieranej z gruntów, wody lub powietrza. Takie urządzenie nie wymaga stosowania paliw. To właśnie ta właściwość pompy wpływa na to, że uznawana jest za rozwiązanie ekologiczne i oszczędniejsze, aniżeli tradycyjne kotły.


Nowa elewacja i wymiana pompy ciepła w starym domu to oczywiście nie wszystko, co można zrobić, aby posiadający już swoje lata budynek można było uznać za energooszczędny. Na pewno jednak te dwa elementy w sposób szczególny wpływają na zmniejszenie zużycia energii. Oprócz tego ważne jest świadome korzystanie ze wszystkich domowych sprzętów. Instalacja fotowoltaiczna to kolejny sposób na to, by żyć w większej zgodzie ze środowiskiem, ale też zapewniający niezależność, nawet w dobie kryzysu energetycznego.

Dofinansowanie do pompy ciepła - jakie mamy opcje?

W 2023 roku mamy kilka możliwości na uzyskanie dofinansowania na pompę ciepła. Pierwszym z nich jest program “Mój Prąd”, o którego już piątej edycji pisaliśmy wcześniej na naszym blogu. Do programu może przystąpić każdy prosument rozliczający się w systemie net-billing i wszyscy, którzy przeszli na system net-billing z systemu opustów zamkniętych dla projektów zamkniętych, dla których dokonano zakupu i montażu urządzeń przed dniem 1.02.2020 r. Na pompę ciepła przysługuje dofinansowanie w przedziale od 4,4 tys. złotych do nawet 28,5 tys. złotych, zależnie od technologii wybranej pompy. 

Kolejnym sposobem jest ulga termomodernizacyjna.  Z ulgi można skorzystać, jeśli planujemy ponieść wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. Jednocześnie należy pamiętać, że z ulgi nie skorzystają Ci, których budynek nie jest oddany do użytku (czyli jest w trakcie budowy). Kwotę odliczymy w zeznaniu podatkowym od:

 • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub
 • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, lub
 • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może być większa niż 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami. Odliczeń możemy dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/0 (informację o odliczeniach).

Ostatnim sposobem jest program “Czyste Powietrze”. Z programu skorzystamy, jeśli jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie z tego programu możemy przeznaczyć na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła na najnowszą technologię. Dotacja może wynosić do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Podsumowując, jest wiele możliwości, dzięki którym jesteśmy w stanie unowocześnić nasz dom i tym samym zadbać o zdrowie nie tylko nasze, ale także naszej planety. Niższe rachunki to dodatkowa korzyść wynikająca z unowocześnienia instalacji grzewczej. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl