do kasy razem: 0,00 zł
Blackout – jak przygotować się na przerwy w dostawach prądu?

Blackout – jak przygotować się na przerwy w dostawach prądu?

Kryzys to słowo, które w ostatnim czasie bardzo często pojawia się nie tylko w publicznym dyskursie, lecz także w prywatnych rozmowach osób obawiających się różnych jego odcieni. I chociaż prym wiodą dywagacje na temat kryzysu ekonomicznego, jego przyczyn oraz skutków, nierzadko używa się tajemniczo i złowrogo brzmiącego hasła, jakim jest blackout. Czym jest i co dla nas oznacza? Jak się przed nim chronić?

O tym, jak na nasze życie oddziałują ogólnoświatowe problemy gospodarcze, polityczne i społeczne, doskonale wiemy i w pewnym zakresie jesteśmy w stanie się na nie przygotować. To jednak niejedyne źródła kłopotów, które mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Kolejnym z nich jest blackout energetyczny. Biorąc pod uwagę, w jak dużym stopniu nasze życie uzależnione jest od dostaw prądu, ich brak możemy uznać za naszego poważnego wroga.

Przyczyny i skutki blackoutu

Blackout to nic innego, jak całkowita, nieprzewidziana i długotrwała przerwa w dostawie prądu, która powoduje nie tylko niemożność korzystania ze sprzętów zasilanych energią elektryczną, ale też brak dostępu do wody oraz gazu, które uzależnione są od jej dostępu. Blackout energetyczny powoduje trudności komunikacyjne – wystąpić mogą problemy z korzystaniem z telefonów komórkowych oraz transportem. Produkcja jakichkolwiek towarów, w tym żywności, jest z oczywistych względów zatrzymana. Nie działają urzędy i inne instytucje. Wszystko to tworzy razem wizję potencjalnie bardzo niebezpiecznej dla nas sytuacji. Co powoduje blackout? Przyczyny mogą być rozmaite. Należy do nich zarówno awaria sieci, jak i wyłączenie elektrowni, brak surowców oraz warunki atmosferyczne.

Blackout energetyczny – czy można się przed nim uchronić?

Przytoczona powyżej definicja tego pojęcia oraz wyjaśnienie, co może być źródłem odcięcia dostaw prądu, są już wskazaniem do stwierdzenia, że uniknięcie tego rodzaju zagrożenia jest niemalże niemożliwe. Nagłe zdarzenie losowe może niespodziewanie odmienić nie tylko nasze codzienne życie, ale w szerszej perspektywie – całe miasta, a nawet państwa, całkowicie je dezorganizując i zmuszając do przystosowania się do zupełnie innych warunków. Takie skutki niesie ze sobą blackout. Jak się przygotować na brak dostaw energii?

Jak się przygotować na przerwę w dostawie prądu?

Czy przed długotrwałym zanikiem napięcia w sieci energetycznej można się uchronić? Otóż każdy z nas, we własnym zakresie, może przygotować się na ewentualny blackout. Przyczyny kryzysu leżą między innymi w nadmiernym eksploatowaniu energii oraz korzystaniu z nieodnawialnych jej źródeł. Rewolucja zarówno w pojmowaniu niektórych kwestii, jak i wdrażaniu pewnych rozwiązań, może okazać się kluczowa dla właściwego przygotowania na przerwy w dostawie prądu. Co możesz zrobić, aby spokojnie przetrwać blackout? Jak się przygotować? Oto nasze wskazówki!

  1. Kluczowe jest zorganizowanie zapasów wody oraz żywności.
  2. Dobrze jest zaopatrzyć się w powerbank, który pozwoli naładować telefon oraz inne, mniejsze urządzenia elektroniczne.
  3. Latarki oraz wszelkiego rodzaju lampki działające na baterie i ich zapas wspomogą, kiedy zrobi się ciemno.
  4. Warto wypłacić gotówkę, dzięki której możliwe będzie uiszczenie płatności.
  5. Na wypadek problemów z dostępem do poradni medycznych czy aptek, dobrze zaopatrzyć się w potrzebne leki i materiały medyczne, np. służące opatrywaniu ran.
  6. Konieczny jest też zakup koców i odzieży termicznej.
  7. Zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną off-grid, która pozwala uniezależnić się od dostaw prądu, to najlepszy sposób na odpowiednie przygotowanie się na przerwę w przepływie energii.

Pojawia się wiele pytań odnośnie blackoutu. Jak się przygotować? Najlepszym, co możemy zrobić w ramach zabezpieczenia przed blackoutem jest zainwestowanie w system off-grid. System off-grid polega na połączeniu swojej instalacji PV z magazynem energii. Taka zmiana jest coraz popularniejsza ze względu na swoją opłacalność, zwłaszcza po wprowadzeniu nowej ustawy OZE, dzięki której rozliczenia za prąd z fotowoltaiki są dużo bardziej niekorzystne niż kiedyś.

Montaż paneli fotowoltaicznych oznacza dla użytkowników niezależność i w dużym stopniu chroni przed koniecznością wdrażania podanych wyżej rozwiązań. Myślicie o zabezpieczeniu się na przyszłość i przejściu na system off-grid? W naszej ofercie znajdują się magazyny energii od różnych producentów oraz dedykowane falowniki hybrydowane wraz z wydajnymi panelami fotowoltaicznymi, dzięki którym instalacja będzie działać bez zarzutów.
Jeśli w waszej głowie dalej rodzą się pytania dotyczące blackoutu, zapraszamy do
kontaktu! Nasi specjaliści chętnie doradzą i odpowiedzą na wszelkie pytania!

Wybierz język
w górę
{nocache:a7e2621fa3b0a4e37a093fae4b550ed3#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl