do kasy razem: 0,00 zł
Co się dzieje z nadwyżkami prądu?

W związku z ciągłymi podwyżkami cen prądu, wielu ludzi poszukuje alternatywnych rozwiązań w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej, jak na przykład panele słoneczne. To odnawialne źródło sprawdza się doskonale zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w prywatnych domach, w których jest często wykorzystywane. Choć firmy zajmujące się fotowoltaiką potrafią dobrać odpowiednią instalację do konkretnych potrzeb, panele produkują niekiedy tzw. nadwyżki. Co zrobić w tego typu sytuacji i jak dokonać zwrotu energii do sieci? Czytając ten artykuł, dowiesz się więcej!

Dlaczego powstają nadwyżki?

To, ile energii produkują panele słoneczne, uzależnione jest od kilku czynników. Zwykle wyróżnia się wśród nich trzy najczęstsze:

  • pora roku – ilość słońca różni się zależnie od tego, w jakim położeniu się ono obecnie znajduje. Latem jest go zdecydowanie więcej, natomiast zimą słonecznych dni bywa niewiele, a poza tym są one krótsze; 
  • pora dnia – najwięcej prądu instalacja fotowoltaiczna produkuje około południa, kiedy jej zużycie jest stosunkowo małe, a najmniej wieczorem, po zapadnięciu zmroku, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta; 
  • zmiany w ilości wykorzystywania prądu – zastosowanie energooszczędnych rozwiązań sprawia niekiedy, że jego zużycie spada, w związku z czym powstają nadwyżki i konieczny jest zwrot energii do sieci

Istnieje też kilka sposobów, by zapobiegać tego typu sytuacjom. Jak to osiągnąć? W miarę możliwości opłaca się zintensyfikować zużycie prądu w godzinach południowych (na przykład poprzez używanie wówczas urządzeń, które pobierają go najwięcej), natomiast zminimalizować wieczorem. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z nadmiarem energii z fotowoltaiki, rozwiązaniem będzie wykorzystanie jej na ogrzewanie wody lub pomieszczeń, choćby poprzez zamontowanie pompy ciepła.

Fotowoltaika – co z nadmiarem energii w przypadku instalacji połączonej z siecią energetyczną?

W przypadku instalacji fotowoltaicznej połączonej z siecią energetyczną w systemie net billing, nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej jest przekazywany do sieci. Jest to możliwe dzięki dwukierunkowemu licznikowi, który mierzy zarówno pobór energii z sieci, jak i jej oddanie do sieci.

Nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznej, który nie jest zużywany natychmiast, jest wprowadzany do sieci. Klient otrzymuje tzw. kredyty energetyczne za oddaną energię, które mogą być wykorzystane w późniejszym czasie, np. wieczorem lub w okresach niższego nasłonecznienia, kiedy instalacja nie generuje wystarczającej ilości energii.

System net billing pozwala na zredukowanie rachunków za energię elektryczną poprzez wykorzystanie wyprodukowanej energii słonecznej. W praktyce, klient płaci jedynie różnicę między pobraną z sieci a oddaną do niej energią.

Fotowoltaika – co z nadwyżką energii w przypadku posiadania magazynu energii energetycznej?

Nie wszystkie instalacje podłączone są do sieci energetycznej. W takim przypadku, kiedy powstał nadmiar prądu, musi być on przechowywany w inny sposób. Do tego służą specjalne magazyny, z którymi połączone zostają panele. Chętnie korzystają z nich osoby, które stawiają na ekologiczne rozwiązania – takie jak fotowoltaika – i zastanawiają się, co zrobić z nadmiarem energii. Do magazynów trafia nadwyżka wyprodukowana w ciągu godzin słonecznych, która może być następnie zużyta na przykład wieczorem lub w nocy. Co więcej, nie przepada ona, niezależnie od tego, kiedy będzie wykorzystana. Taki magazyn umożliwia również użycie jej jednorazowo w całości lub jedynie częściowo.

Poza zwrotem energii do sieci oraz magazynowaniu jej we własnym zakresie wyróżnia się też model hybrydowy. To rozwiązanie łączące w sobie cechy obu wyżej wymienionych. Otóż w tym przypadku nadmiar trafia początkowo do magazynu. Kiedy ten się zapełnia, dopiero wtedy nadwyżka jest przekazywana do sieci, do której instalacja została wcześniej podłączona. Działa to również w odwrotną stronę. Na początku pobierana jest energia z magazynu. Gdy tam się wyczerpie – z sieci

Dlaczego warto postawić na panele słoneczne?

Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, idealnym rozwiązaniem jest fotowoltaika. Co z nadmiarem energii, która została wyprodukowana, lecz nie w całości zużyta? Jeżeli instalacja została podłączona do sieci, bez problemu może być ona do niej przekazywana. W innym przypadku będzie gromadzona w prywatnym magazynie. Wiele osób zastanawia się też nad sprzedaniem energii elektrycznej. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, warto skontaktować się z ekspertem od fotowoltaiki i dopasować odpowiedni dla siebie system.

Zapraszamy do kontaktu! Chętnie pomożemy w dobraniu odpowiedniej instalacji do zapotrzebowań waszego gospodarstwa domowego. Zawsze doradzamy naszym klientom tak, aby w przyszłości rozliczenia były jak najbardziej korzystne dla nich.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl