do kasy razem: 0,00 zł
Dom pasywny i energooszczędny — czym się różnią i który wybrać?

Stale rosnące koszty energii oraz nieustannie zwiększające się zanieczyszczenie środowiska skłaniają do tworzenia nowych rozwiązań w budownictwie. Dom pasywny oraz energooszczędny to konstrukcje, dzięki którym możliwe jest nie tylko zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, ale również zredukowanie negatywnego wpływu na środowisko. Jakie jednak są różnice pomiędzy wspomnianymi typami domów i na które rozwiązanie lepiej jest się zdecydować?

Co sprawia, że dom pasywny zużywa tak niewiele energii?

Dom pasywny z założenia zużywa minimalną ilość energii i w możliwie największym stopniu wykorzystuje tę pochodzącą z natury lub wytworzoną wewnątrz budynku. Decyzja o tym, że dany dom będzie pasywnym, musi zostać jednak podjęta jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy. Dlaczego jest to tak istotne? Nie chodzi tutaj tylko o materiały wykorzystywane do jego powstania, ale również o samą lokalizacją i rozkład pomieszczeń.

Niezwykle istotne przy budowie tego typu domu jest uwzględnienie ukształtowania terenu. Dobrze byłoby też, gdyby drzewa bądź inne budynki nie zasłaniały budynku od strony południowej — tam bowiem powinny być zlokalizowane najważniejsze pomieszczenia wraz z dużymi oknami. Dzięki nim dom pasywny może zostać ogrzany przy wykorzystaniu energii słonecznej. Z tego samego względu, po stronie północnej nie umieszcza się okien bądź jedynie te bardzo małe, aby zminimalizować straty ciepła.

W jaki sposób budowane są domy pasywne?

Poza zwróceniem uwagi na otoczenie wokół budynku bardzo ważna jest również sama jego konstrukcja. Najlepiej, aby była ona maksymalnie prosta i nie zawierała zbędnych ozdobników architektonicznych. Duża część z nich mogłaby bowiem stanowić mostki termiczne. Dlatego też domy pasywne najczęściej powstają na planie prostokąta i są pokrywane jedno- lub dwuspadowym dachem. Dużą wagę przykłada się także do wykorzystywanych podczas budowy materiałów termoizolacyjnych oraz poziomu szczelności i przewodzenia promieni słonecznych drzwi oraz okien.

Domy pasywne wykorzystują nie tylko energię promieni słonecznych. Odzyskują ją one również dzięki ciepłu generowanemu przez człowieka znajdującego się wewnątrz budynku, a także korzystają z energii powstającej podczas codziennych czynności takich jak gotowanie czy sprzątanie. Wykorzystują nawet tę wytwarzaną przez urządzenia elektryczne. Aby jednak procesy te przebiegały efektywnie, dom pasywny musi zostać wyposażony w rekuperator.

Czym od domu pasywnego różni się dom energooszczędny?

Między domem pasywnym a energooszczędnym można dostrzec wiele podobieństw, jednakże w niektórych aspektach znacznie się pomiędzy sobą różnią. Największe znaczenie ma tutaj kwestia źródeł ogrzewania. Typ energooszczędny, w przeciwieństwie do pasywnego, wyposażony jest w instalację grzewczą. Najlepiej oczywiście, by opierała się ona na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, a zatem mowa tutaj np. o panelach fotowoltaicznych, pompach ciepła itp.  

 

Jeśli chodzi o zasady budowy, dom energooszczędny w dużej mierze będzie opierał się na tych samych regułach. Gruba warstwa izolacji, duża ilość przeszklonej powierzchni oraz zastosowanie okien i drzwi o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych to główne z nich. Przy budowie tego typu budynku nie są one jednak aż tak restrykcyjne, jak w przypadku domu pasywnego.

Dom pasywny a energooszczędny — na który z nich się zdecydować?

Każdy dom pasywny jest również energooszczędnym. Zależność ta nie działa jednak w drugą stronę. Typ pasywny wymaga wniesienia większego wkładu pieniężnego na etapie budowy. W okresie jego użytkowania nie ponosi się jednak żadnych kosztów związanych z ogrzewaniem. Dom energooszczędny jest z kolei tańszy w budowie, jednakże w zależności od wybranego źródła ogrzewania, przynajmniej przez pewien czas konieczne będzie ponoszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.

Dom energooszczędny nie ma aż tak restrykcyjnych wymagań co do lokalizacji, dlatego też o wiele łatwiejsze będzie znalezienie działki pod jego budowę. Kwestia tego, jak wyglądać będzie bryła budynku, w przypadku domu pasywnego jest narzucona z góry i nie ma tam zbyt wiele możliwości na wprowadzenie żadnych  modyfikacji. Typ energooszczędny również musi spełniać wiele wymagań, jednakże nie są one aż tak sztywne, jak w przypadku pasywnego.

Dla kogo dane rozwiązanie będzie najlepsze?

Dom pasywny a energooszczędny — wpływ na ostateczny wybór ma wiele czynników. Jeśli jesteś w stanie początkowo zainwestować więcej i znajdziesz działkę w otoczeniu spełniającym wszystkie wymagania odnośnie do budowy domu pasywnego, to z pewnością będzie to dobry wybór, w który inwestycja zwróci się w przyszłości. Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz spełniać sztywnych wytycznych i problemu nie będzie stanowiło dodatkowe zaopatrzenie się w instalację grzewczą, to zdecydowanie się na typ energooszczędny będzie w tym przypadku dobrym wyborem. Dom to inwestycja na wiele lat, a zatem warto dokładnie rozpatrzyć wszystkie za i przeciw w odniesieniu do indywidualnej sytuacji.

Inwestycja w odnawialne źródła energii się opłaca!

Jeśli myślisz o budowie domu, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest kwestią, którą trzeba przemyśleć już na samym etapie projektu. Dostosowanie planu budynku pod instalację fotowoltaiczną może znacząco ułatwić późniejsze etapy budowy, ponieważ montaż instalacji pod specjalny projekt jest prostsze i bardziej korzystne finansowo od konwersji gotowego budynku, nieprzystosowanego do wykorzystania OZE.

W Ecowatt znajdziesz zarówno panele, pompy ciepła, jak i ogrzewanie podłogowe. Ponadto nasi doświadczeni pracownicy udzielą przydatnych wskazówek i wykonają instalację grzewczą. Zapraszamy do kontaktu!

Wybierz język
w górę
{nocache:b8ce107e3e8cdfde19df55148791ffa7#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl