do kasy razem: 0,00 zł
Pompa ciepła z fotowoltaiką - czy to się opłaca?

W Polsce obecnie znamy dwie główne metody ogrzewania naszych domów. Jedną z nich jest ogrzewanie kotłami na paliwa tradycyjne, drugą zaś jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym między innymi pomp ciepła.  Przy stale rosnących kosztach ogrzewania i energii warto zastanowić się, które rozwiązanie okaże się dla nas bardziej korzystne i czy opłacalne jest połączenie pompy ciepła wraz z fotowoltaiką.

Ekologia to przyszłość

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się coraz nowsze i bardziej ekologiczne alternatywy dla znanych wcześniej sposobów ogrzewania. Razem ze wzrastającą świadomością społeczeństwa rośnie również popyt na ekologiczne alternatywy. Ponadto, ekologiczna energia w przeciwieństwie do np. spalania węgla nie wypuszcza do atmosfery zanieczyszczeń. Kolejną zaletą ekologicznych rozwiązań jest jej przystępność cenowa. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że koszty energii pozyskanej z ekologicznej instalacji są często dużo niższe od kosztów w domach z tradycyjnymi metodami ogrzewania. Na popularność odnawialnych źródeł energii wpływa także fakt, że rynek konwencjonalnych źródeł energii jest niestabilny, podatny na zmiany a ceny na nim często się zmieniają. 

Wzrost zainteresowania pompami ciepła na przełomie 2022 i 2023 roku wynikał z wielu czynników. Głównymi z nich są aspekty ekonomiczne i ekologiczne. Coraz większa liczba osób docenia zalety pomp ciepła takie, jak zużycie energii, mniejsze rachunki za ogrzewanie oraz możliwość chłodzenia latem. Dodatkowo urządzenia te są uważane za najbardziej przyjazne środowisku.

Bazując na podstawie danych z raportu “Transformacja Energetyczna Polski 2023”, produkcja energii z fotowoltaiki w 2022 roku wzrosła o 102% w stosunku do roku 2021. W 2022 r. wyprodukowano 36,8 TWh energii elektrycznej z OZE – to o 20% więcej niż w 2021 r

Najlepsze rozwiązanie? Pompa ciepła + fotowoltaika

Gdy szukasz rozwiązania, które pozwoli zaoszczędzić przynajmniej część pieniędzy, a przy tym będziesz mógł na nim polegać, najlepszym wyborem będzie pompa ciepła zasilana panelami fotowoltaicznymi. Poznaj trzy powody, dla których pompa ciepła lepiej współpracuje z fotowoltaiką:

  1. Wykorzystanie odnawialnej energii: Fotowoltaika przekształca energię słoneczną na energię elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania pompy ciepła. Dzięki temu, gdy pompa ciepła pracuje na energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych, cały system staje się bardziej zrównoważony ekologicznie. Wykorzystanie odnawialnego źródła energii redukuje emisję gazów cieplarnianych i zależność od tradycyjnych paliw kopalnych.

  2. Efektywność energetyczna: Pompa ciepła wytwarza ciepło poprzez przenoszenie energii cieplnej z jednego medium do drugiego. Jeśli pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, oznacza to, że część lub całość potrzebnej energii jest dostarczana przez system fotowoltaiczny. Fotowoltaika, zwłaszcza w słoneczne dni, może zapewnić wystarczającą ilość energii, aby zasilić pompę ciepła, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

  3. Uniezależnienie od sieci energetycznej: W połączeniu z fotowoltaiką i magazynem energii pompa ciepła może działać w trybie niezależnym od sieci energetycznej. Oznacza to, że w przypadku, gdy system fotowoltaiczny generuje wystarczającą ilość energii, pompa ciepła może działać bez potrzeby korzystania z energii zewnętrznej. Jest to szczególnie korzystne w odległych miejscach, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony lub są powszechne przerwy w dostawie prądu.

Współpraca pompy ciepła z fotowoltaiką ma wiele korzyści ekologicznych, ekonomicznych i energetycznych. Działa to na korzyść środowiska naturalnego i może przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji systemu grzewczego.

Dofinansowanie do pompy ciepła

Mimo niepodważalnej opłacalności rozwiązań z zakresu OZE, niektórzy dalej odczuwają opór przed ich wyborem. Dzieje się tak, ponieważ dużą rolę odgrywają koszty całkowite, które na starcie mogą odrzucać potencjalnego inwestora chcącego przejść na OZE. Z pomocą przyjdą tutaj takie programy jak Moje Powietrze i Mój Prąd. Dzięki nim inwestycja w odnawialne źródła energii staje się osiągalna dla każdego właściciela domu. O programie Mój Prąd pisaliśmy już na naszym blogu. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat dofinansowań do fotowoltaiki, zapraszamy do czytania!

W Ecowatt Servis pomożemy w zdobyciu dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła, a nasi pracownicy dobiorą najbardziej odpowiednie materiały i wykonają usługę montażu. Skontaktuj się z nami już teraz!

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl