do kasy razem: 0,00 zł
Nowe limity kWh. Ile zapłacimy za prąd?

Wraz z rozpoczęciem 2023 w życie weszły zmiany obowiązujących stawek za zużycie energii elektrycznej. Wielu z nas z obawą wyczekuje przyszłych rachunków za prąd. Czy naprawdę będzie tak drogo, jak mówią? Jak limity wpłyną na posiadaczy fotowoltaiki? Z naszego wpisu dowiesz się, jakie limity Cię obowiązują i co możesz zrobić, żeby zmniejszyć swoje rachunki.

Limity na energię elektryczną 2023

W związku z kryzysem energetycznym, rząd pod koniec 2022 roku wprowadził tzw. Tarczę Energetyczną i wprowadził zamrożenie cen energii na 2023 rok. Aby można było jednak korzystać z energii na poziomie cen z 2022 roku, nałożono limity roczne, które prezentują się następująco:

  • 2000 kWh (2 MWh) dla gospodarstw domowych, 
  • 2600 kWh (2,6 MWh) dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną,
  • 3000 kWh (3 MWh) dla gospodarstw domowych, w których są rolnicy i/lub posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Oznacza to, że każdy, kto przekroczy swój limit będzie musiał rozliczyć “nadprogramową” energię w cenie 693 zł / MWh netto, czyli 852,40 zł / MWh brutto. Wynika z tego, że cena 1 kWh wynosi 0,69 zł netto, czyli 0,85 zł brutto. Nowa maksymalna cena prądu (693 zł /MWh) obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku.

Oczywiście podana przez nas cena nie jest ceną ostateczną, a jedynie ceną produkcji, a więc składową ceny ostatecznej. Do tej ceny należy doliczyć pozostałe opłaty (m.in. podatek VAT, opłatę IZE, kogeneracyjną, mocową, akcyzę, a także marżę dystrybucyjną uzależnioną od dystrybutora).

Na początku lipca rząd przyjął nowelizację o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., za sprawą której będą wprowadzone wyższe limity zużycia energii przy zamrożonych cenach. Ze zmian skorzystają gospodarstwa domowe, a także samorządy oraz podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej i firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jak wzrosną limity?

  • dla gospodarstw domowych z 2000 kWh → na 3000 kWh
  • dla rodzin z osobą niepełnosprawną z 2600 kWh → na 3600 kWh
  • dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny z 3000 kWh → na 4000 kWh

Dodatkowo, od 1 października br. cena energii elektrycznej dla podmiotów wrażliwych zostanie obniżona z 785 zł do 693 zł netto za 1000 kWh, czyli zostanie zrównana z ceną, jak w przypadku gospodarstw domowych.

Wzrost cen energii na przestrzeni lat

Dla porównania, w 2021 roku średnia cena energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych wyniosła 0,59 zł/kWh ( 594,7 zł / MWh). Po lekkim spadku w 2019 r., ceny dla gospodarstw wzrosły o ponad 20%, co widzimy na grafice poniżej:

Ile prądu zużywa mój dom?

To ile energii zużywa dom jednorodzinny zależy od wielu czynników. Po pierwsze, metraż. Im więcej metrów kwadratowych ma budynek, tym więcej energii będzie zużywał. Według danych z GUS z 2021, zużycie energii w gospodarstwach domowych z podziałem na kierunki (w %) prezentuje się następująco:  

Ogrzewanie pomieszczeń

65,1

Ogrzewanie wody użytkowej

17,3

Gotowanie posiłków

8,5

Oświetlenie (razem z urządzeniami elektrycznymi)

9,0

Źródło danych: GUS

Średnie zużycie w grupie taryfowej G wynosiło 2000 kWh w 2021 roku. Grupa G11 (charakteryzująca się stałą ceną energii w cyklu dobowym) stanowi aż 87% całej grupy G (szacowanej na ponad 13 mln). Według statystyk, średnie roczne zużycie w tej grupie wynosi 1800 kWh.

Jak zmiany wpłyną na posiadaczy fotowoltaiki?

Przy stosunkowo niewielkich limitach, wynoszących 3000 kWh rocznie, zmiany dotkną każdego z nas. To, jak sytuacja wpłynie na posiadaczy fotowoltaiki zależy w głównej mierze od sposobu rozliczania. 

Rozliczając się w systemie net-metering, musimy wziąć pod uwagę pobór efektywny, czyli energia pobrana - energia wytworzona. Dla przykładu, jeśli w rok wytworzymy 3000 kWh a pobierzemy 4650, wtedy efektywny pobór będzie równy 4650 - 3000 = 1650 kwh, mieszcząc się tym samym w dopuszczalnym limicie. Za każdy kwh nadwyżki będzie nam naliczane 0,69 zł.

Inaczej wygląda sytuacja w systemie net-billing, gdzie zakup i sprzedaż energii nie są zależne od siebie. Oznacza to, że podwyżki mają bezpośredni wpływ na osoby rozliczające się na nowych zasadach. Sytuacja nie jest jednak tak dramatyczna, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wraz z podwyżkami cen energii idą także wyższe ceny sprzedaży. Ponieważ cena zakupu jest określona w ustawie, a cena sprzedaży jest rynkowa, w skrajnych przypadkach będziemy mogli tą energię sprzedać po cenie wyższej niż cena zakupu.

Wybierz fotowoltaikę!

Jeśli nie posiadasz jeszcze instalacji fotowoltaicznej, to najwyższy czas na inwestycję! Chociaż ta może się wydawać dosyć wysoka, to dzięki przyszłym oszczędnościom może zwrócić się nawet w kilka lat! Dodatkowo, rząd prowadzi program z dofinansowaniami do odnawialnych źródeł energii (o czym przeczytacie w tym wpisie), z których możesz skorzystać. Z instalacją fotowoltaiczną możesz płacić rocznie za energię jedynie 20-30% z tego, co płacisz dziś nie mając fotowoltaiki. Już teraz zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą, który oceni możliwości montażu i indywidualnie wyceni koszt instalacji!

Podsumowując, nowe przepisy dotkną większość z nas, w tym posiadaczy fotowoltaiki. Jednak dla tych ostatnich sytuacja nie jest tak zła jak się wydaje, dlatego nawet w dobie kryzysu energetycznego warto rozważyć przejście na fotowoltaikę. 

Skontaktuj się z nami już teraz, a złożymy za Ciebie wniosek o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną z programu “Mój Prąd 5.0”, w którym maksymalna kwota dofinansowania to nawet 58 tys. zł! Dofinansowanie możesz uzyskać także w Programie Czyste Powietrze oraz istnieje możliwość odliczenia fotowoltaiki od podatku w uldze termomodernizacyjnej.

Instalacje i montaż:
785 804 179 / zapytania@ecowattservis.pl

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl