do kasy razem: 0,00 zł
Dom zeroenergetyczny a dom o zerowym bilansie energetycznym – czym są i czy się różnią?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii oraz wzrostem świadomości ekologicznej, pojawia się coraz więcej rozwiązań, z których chętnie korzystają osoby podążające z duchem czasu. Z tego też powodu w dyskusjach stosowane są różnego rodzaju zagadnienia, które nie dla wszystkich są w pełni jasne. Jednym z nich jest na przykład pojęcie domu zeroenergetycznego lub o zerowym bilansie energetycznym. Co to tak naprawdę oznacza? I przede wszystkim, które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne pod względem finansowym? W poniższym artykule omówimy różnice, dlatego koniecznie czytaj dalej!

Czym jest dom zeroenergetyczny?

Wciąż rosnące ceny prądu, a dodatkowo szkody wyrządzane środowisku naturalnym poprzez nadmierne wykorzystywanie energii elektrycznej sprawiają, że ludzie coraz chętniej poszukują alternatywnych opcji. Taką bez wątpienia jest stworzenie taniej w utrzymaniu przestrzeni, w której ponoszone koszty są równe zeru. Czy istnieje na to sposób? Jednym z rozwiązań jest dom zeroenergetyczny. Nie wymaga on korzystania z zewnętrznej energii, gdyż sam ją produkuje, często nawet z nadwyżką. Jest to możliwe dzięki takim technologiom jak choćby panele fotowoltaiczne. 

Co więcej, dom autonomiczny, czyli niezależny energetycznie, nie produkuje zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Aby instalacja wytwarzała wystarczającą ilość prądu, jej projekt musi zostać odpowiednio zaplanowany i zrealizowany. Znaczenie ma kształt terenu, na którym stoi budynek, a także stopień jego nasłonecznienia i kąt padania promieni. 

Czym jest zatem dom o zerowym bilansie energetycznym?

W przypadku domu zeroenergetycznego cena pokrycia zapotrzebowania na energię pierwotną może być dość wysoka. W dodatku jest to rozwiązanie skomplikowane pod względem technicznym. Czy jest to więc opłacalne?  

Dla wielu osób lepszą opcją w skali rocznej jest stworzenie domu o zerowym bilansie energetycznym. To rozwiązanie zakłada bowiem jedynie ograniczenie, a nie zupełne zrezygnowanie z korzystania z energii pierwotnej. Możliwe jest natomiast zainstalowanie w budynku innych form jej pozyskiwania, na przykład fotowoltaiki. Podczas użytkowania tego rodzaju domu autonomicznego, koszty rachunków za prąd znacznie spadną. W tej sytuacji można dopasować rodzaj instalacji do indywidualnych potrzeb. Umożliwi to wytwarzanie optymalnych ilości energii, niezbędnych do swobodnego korzystania z przestrzeni mieszkalnej. Jeżeli więc szukasz innego rozwiązania niż dom zeroenergetyczny, opłacalny cenowo jest także dom o zerowym bilansie energetycznym.

Z jakich źródeł energii alternatywnej warto korzystać?

Wiele osób zastanawia się, jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a jednocześnie swoimi działaniami wspierać ekologię. Jednym z takich rozwiązań jest dom autonomiczny o zerowym bilansie energetycznym. Aby go stworzyć, niezbędne jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Mogą to być na przykład odpowiednio zaprojektowane instalacje fotowoltaiczne lub cieszące się rosnącą popularnością pompy ciepła.

W kontekście domów o zerowym bilansie energetycznym, pompa ciepła stanowi niezbędny element infrastruktury, umożliwiający efektywne wykorzystanie dostępnej energii odnawialnej oraz minimalizację zużycia energii pierwotnej. Dzięki swojej zdolności do przekształcania energii z otoczenia na ciepło do ogrzewania oraz chłodzenia, pompy ciepła stanowią kluczowy komponent w osiąganiu harmonii pomiędzy zapotrzebowaniem a dostępnością energii. Ich wydajność, elastyczność i zdolność do integracji z innymi systemami odnawialnymi sprawiają, że są nieodzownym narzędziem w dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko oraz obniżenia kosztów eksploatacji budynków o zerowym bilansie energetycznym.

Przed zastosowaniem konkretnego rozwiązania warto zastanowić się nad jego mocą. W tym celu wskazane jest, aby przeanalizować zapotrzebowanie na energię w swoim autonomicznym domu. Profesjonalnie zaprojektowany system to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. W jego planowaniu z pewnością pomoże nasza firma EcoWatt, specjalizująca się w sprzedaży i montażu fotowoltaiki, pomp ciepła oraz innych sprzętów umożliwiających korzystanie z naturalnych zasobów energetycznych.

Wiesz już czym jest dom zeroenergetyczny, autonomiczny oraz ten o zerowym bilansie energetycznym, dlatego bez problemu możesz wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. W razie jakichkolwiek pytań, bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu!

Wybierz język
w górę
{nocache:15287819927e57ebd5281778e1041978#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl