do kasy razem: 0,00 zł
Tanio już było! Czy fotowoltaikę czeka wzrost cen?

Rok 2024 przynosi ze sobą wiele zmian i wyzwań dla branży fotowoltaicznej. Po okresie dynamicznego wzrostu w ostatnich latach, prognozy na nadchodzący rok wskazują na wyhamowanie rozwoju tej technologii. W tym artykule przeanalizujemy perspektywy rynku fotowoltaiki w 2024 roku, uwzględniając informacje z różnych źródeł.

Malejące ceny paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne już dawno nie były tak przystępne cenowo, jak teraz. Nadprodukcja paneli przyczyniła się do obniżenia kosztów produkcji. Spodziewa się, że w 2024 roku trend spadkowy cen paneli fotowoltaicznych utrzyma się. To może zachęcić jeszcze większą liczbę osób i firm do inwestowania w fotowoltaikę. Rozwój rynku fotowoltaiki wiąże się również z rosnącą konkurencją. Europę zalewają tanie panele z chin, w efekcie czego miejscowi producenci mają pod górkę.

Niedawno jeden z wiodących producentów ogniw i paneli w Europie - Meyer Burger - zdecydował się zamknąć swoją fabrykę we Freiburgu w Niemczech. Producent chce się tym samym skupić na ekspansji na Stany Zjednoczone. W efekcie tej decyzji, około 500 pracowników straciło zatrudnienie. Jest to świadectwo trudnej dynamiki rynku fotowoltaiki w Europie.

Jak się okazuje, ostatnie ataki na łańcuch dostaw na Morzu Czerwonym miały jedynie marginalny wpływ na tendencję spadkową cen. Mimo to, z innych części świata docierają do nas informacje o spodziewanych wzrostach zarówno w cenach samych paneli, jak i komponentów niezbędnych do ich produkcji. Zanim jednak przejdziemy do dalszych informacji, przypomnijmy kilka pojęć:

  • Płytka krzemowa w kontekście produkcji paneli słonecznych to cienka warstwa krzemu, która służy jako podstawowy materiał półprzewodnikowy, umieszczana na powierzchni paneli fotowoltaicznych do konwersji energii słonecznej na energię elektryczną.
  • Ogniwo fotowoltaiczne to urządzenie elektryczne, które konwertuje energię świetlną (światła słonecznego) na energię elektryczną za pomocą zjawiska fotowoltaicznego, wykorzystując materiały półprzewodnikowe, takie jak krzem, które generują prąd elektryczny w odpowiedzi na padające na nie światło.
  • Panel fotowoltaiczny składa się głównie z wielu ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na płytce krzemowej. Każde ogniwo fotowoltaiczne jest zazwyczaj wykonane z cienkiej warstwy krzemu, która jest odpowiednio przetworzona, aby wytworzyć warstwę półprzewodnikową zdolną do generowania prądu elektrycznego pod wpływem światła słonecznego. Płytka krzemowa pełni rolę podłoża dla tych ogniw, zapewniając im stabilność i optymalne warunki pracy. Ogniwa fotowoltaiczne są umieszczone na płytce krzemowej w regularnej siatce lub układzie, aby maksymalizować zbieranie energii słonecznej. Gdy światło słoneczne pada na ogniwa, generują one prąd elektryczny, który może być następnie wykorzystywany do zasilania różnych urządzeń elektrycznych lub magazynowany w bateriach do późniejszego użycia.

Ceny materiałów krzemowych

Pierwszy obszar analizy dotyczy cen materiałów krzemowych, które są podstawowym składnikiem produkcji ogniw słonecznych. Według danych TrendForce, w ostatnim okresie ceny materiałów krzemowych odnotowały wzrost. Na przykład, cena jednostkowa dla płytek krzemowych N wzrosła o 10,94% i obecnie wynosi 71 RMB/KG. Wzrost cen wynika głównie z rosnącego popytu oraz ograniczonej podaży płytek krzemowych N w związku z niedoborem zdolności produkcyjnych. Warto zaznaczyć, że ceny materiałów krzemowych są również podatne na wahania kursów walutowych, zwłaszcza w przypadku materiałów importowanych.

Ceny ogniw słonecznych

Kolejnym obszarem analizy są ceny ogniw słonecznych, które są kluczowym elementem wytwarzania energii z paneli fotowoltaicznych. Według raportu EnergyTrend, ceny ogniw słonecznych również odnotowały wzrost. Na przykład, cena ogniw M10 wzrosła o 2,5% i obecnie wynosi 2,05 RMB/szt. Wzrost cen ogniw słonecznych wynika z różnych czynników, w tym z ograniczonej podaży materiałów krzemowych oraz z zapotrzebowania na panele fotowoltaiczne, które rośnie wraz z rosnącym zainteresowaniem energią słoneczną jako źródłem odnawialnym.

Ceny paneli fotowoltaicznych

Ostatnim obszarem analizy są ceny paneli fotowoltaicznych, które są finalnym produktem w łańcuchu dostaw w branży fotowoltaicznej. Według raportu TrendForce, ceny paneli fotowoltaicznych utrzymują się na względnie stabilnym poziomie. Na przykład, cena 182mm modułu PERC wynosi obecnie 0,93 RMB/W. Ceny paneli fotowoltaicznych są silnie uzależnione od konkurencji na rynku oraz od skali produkcji. Jednak z uwagi na rosnący popyt na energię słoneczną, można oczekiwać, że ceny paneli fotowoltaicznych będą utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Prognoza na 2024 rok

Chiny są jednym z głównych globalnych producentów materiałów do produkcji paneli jak i samych paneli, dlatego informacje z tamtejszego rynku trzeba potraktować poważnie. Obecnie w Europie ponad 80% paneli pochodzi z Chin. Mimo to, na naszym rodzimym rynku nic nie zapowiada, aby w najbliższych miesiącach tendencja spadkowa się zmieniła. Możemy się spodziewać niewielkiego wzrostu na wiosnę, gdy zainteresowanie instalacjami PV naturalnie wzrasta, ale obecnie to za mało, by odwrócić trend spadkowy. Wieści o zamknięciu jednej z największych fabryk w Europie każe nam spekulować, że być może rynek Europejski zmierza w kierunku globalizacji i monopolizacji. Gdy Chińscy producenci przejmą większość w Europie, wtedy ceny paneli mogą wyraźnie skoczyć. Pamiętajmy, że wzrost kosztów wytworzenia materiałów produkcyjnych (który teraz obserwujemy w Chinach) może w późniejszym okresie przełożyć się na wzrost ceny produktu końcowego.
Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl