do kasy razem: 0,00 zł
Nowa maksymalna cena energii od lipca!

Nowa maksymalna cena energii od lipca!

17 kwietnia odbyła się konferencja prasowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podczas której Ministra Paulina Henning Kloska ujawniła plany Ministerstwa na drugą połowę 2024 roku. Zapowiadane są między innymi brak limitów zużycia, bon energetyczny dla ponad 3 milionów polaków, a także nowa maksymalna cena prądu.

Na wczorajszej konferencji prasowej, Ministra odpowiedziała na pytania dotyczące przede wszystkim bonu energetycznego, a także zmian w niektórych ustawach. W odpowiedziach znalazły się informacje na temat maksymalnej ceny energii w drugim półroczu. Nowa maksymalna cena energii od drugiej połowy 2024 roku ma wynosić 500 zł/mWh i ma obowiązywać dla wszystkich gospodarstw domowych, bez limitów użycia.

Przypomnijmy, że w 2023 roku oraz w pierwszym półroczu obecnego, zamrożona cena wynosiła 412 zł/mWh i obowiązywała do określonego limitu. Od początku bieżącego roku do czerwca limit ten wynosił 1500 kWh zużytej energii elektrycznej. Po przekroczeniu limitu cena wynosiła już 693 zł/mWh. W najbliższym czasie limit ten ma być zniesiony.

Dla kogo bon energetyczny?

Bon energetyczny jest rozwiązaniem, którego celem będzie odciążenie finansowe najbiedniejszych obywateli i pomoc w uregulowaniu rachunków za energię. W projekcie ustawy na ten moment brakuje informacji o wysokości i formie tego wsparcia. Nie wiadomo także, kiedy o to wsparcie będzie można się ubiegać. Znana jest nam wysokość progów dochodowych, które umożliwią weryfikowanie, któremu gospodarstwo będzie przysługiwać pomoc:

  • Do 2500 zł miesięcznie dla osób mieszkających samotnie
  • Do 1700 zł na osobę dla wieloosobowych gospodarstw domowych.

Ponadto, innymi beneficjentami bonu energetycznego mają być także:

  • odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej,
  • domostwa wykluczone z dodatku mieszkaniowego ze względu na nadmetraż,
  • emeryci, których emerytura jest mniejsza lub równa minimalnej,
  • obywatele korzystający ze źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną.

Według wstępnych szacunków, bon energetyczny ma trafić do 3,5 miliona gospodarstw domowych.

Rynek gazu i ciepła także czekają zmiany

Zaproponowane modyfikacje obejmują ustalenie maksymalnej ceny paliw gazowych na poziomie obowiązującej taryfy dla przedsiębiorstw energetycznych, oraz zmianę systemu rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych, którzy stosują tę cenę maksymalną dla swoich klientów objętych taryfą. Ponadto, planowane jest wydłużenie obowiązywania mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła do 30 czerwca 2025 r., co stanowi powtórzenie rozwiązania już zastosowanego w ustawie z dnia 7 grudnia 2023 r. o wsparciu odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.

Tel. 785 804 179 / E-mail: zapytania@ecowattservis.pl

Wybierz język
w górę
{nocache:490cebb5cc3368d8ed68c77d7d96cd23#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl