do kasy razem: 0,00 zł
W 2022 roku ruszy program Mój Prąd 4.0 i Moje Ciepło. Jakie będą zasady dofinansowania?

Branżę OZE czekają duże zmiany w 2022 roku. Przede wszystkim zostaną wprowadzone nowe regulacje prawne odnośnie oddawania energii do sieci elektroenergetycznej i jej pobierania w momencie zapotrzebowania, o których pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Dodatkowo, pojawią się nowe programy wsparcia, jak m.in. Mój Prąd 4.0 oraz Moje Ciepło, który zainteresuje osoby planujące zakup i montaż pompy ciepła w swoim gospodarstwie. Czego możemy się spodziewać?

Koniec funduszy z programu Mój Prąd 3.0

Trzecia edycja rządowego programu Mój Prąd wciąż trwa, jednak pula pieniędzy przeznaczona na dofinansowanie jest już na wyczerpaniu. Program zakładał wsparcie przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW, oferując zwrot do 50% kosztów inwestycji, a maksymalnie do 3000 zł na instalację. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, łączny budżet wynosił 530 mln zł i szacunkowo miał wystarczyć na sfinansowanie ok. 180 tys. wniosków. Jak podaje strona rządowa, do alokacji pozostało w zaokrągleniu 2 mln zł, a samo procedowanie wniosku trwa nawet do 7 miesięcy ze względu na ich dużą ilość.

Mój Prąd 4.0 - co nowego?

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie dotychczasowym programem Mój Prąd oraz nadchodzące zmiany w sposobie rozliczania prosumentów, ruszyły prace nad nową edycją, która ma ruszyć w pierwszej połowie 2022 roku, ale będzie się mocno różnić od poprzedniej. Dofinansowanie będzie można uzyskać już nie tylko na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, ale także na ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny energii i inne systemy zarządzania energią. Głównym celem jest wzmocnienie autokonsumpcji w gospodarstwie domowym tak, by jak najmniej energii było oddawane do sieci, która przy obecnej ilości instalacji OZE w Polsce bywa przeciążona. Najbardziej ekonomiczne jest jej bieżące wykorzystywanie.

Wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski podkreśla: Ta czwarta edycja będzie znacznie różnić się od poprzednich. Chcemy postawić na to, aby zachęcać prosumentów do autokonsumpcji energii, którą wytworzą u siebie w gospodarstwie, żeby jak najmniej tej energii trafiało do sieci elektroenergetycznej. To pozwoli przede wszystkim uchronić sieci niskiego napięcia przed przeciążeniami, które powstają przy tak dużej liczbie prosumentów. Skorzysta też na tym beneficjent, bo dostanie dofinansowanie na dodatkowe komponenty.

Dokładne szczegóły nie są jeszcze znane, ale już teraz resort Klimatu i Środowiska zapewnia, że nowe regulacje również mają być dla prosumentów atrakcyjne, a zwrot z inwestycji opłacalny.  

Uzyskaj bezpłatną wycenę fotowoltaiki i pompy ciepła 

Program Czyste Powietrze a pompa ciepła

Czyste Powietrze to program działający od 2018 roku, który ma na celu ochronę środowiska poprzez zmniejszenie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych przez domy jednorodzinne do atmosfery. Skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów i obejmuje między innymi dofinansowanie na zmianę źródła ogrzewania w gospodarstwie domowym i potrwa aż do 2029 roku. Celem jest zlikwidowanie przestarzałych domowych pieców, które działają w oparciu o słabej jakości paliwa oraz ogólna modernizacja budownictwa mieszkaniowego. Przy czym od 2022 roku dotacje na zakup kotłów węglowych zostają wycofane, by ograniczać stosowanie paliw stałych, w tym węgla. Obecnie coraz bardziej popularyzuje się zakup i montaż pompy ciepła, która w połączeniu z własną fotowoltaiką stanowi jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań.

W programie Czyste Powietrze dofinansowanie do pompy ciepła mogą otrzymać osoby, które decydują się na zmianę sposobu ogrzewania w domach jednorodzinnych już istniejących. Nowy rok przyniesie znaczne zmiany w tej kwestii za sprawą kolejnego programu.

Program Moje Ciepło

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu pompami ciepła wśród osób planujących budowę domu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza długo zapowiadany program Moje Ciepło. Ma on zostać uruchomiony w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku. Szacuje się, że dotacja pokryje do 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 21 tys. zł na zakup i montaż pompy ciepła. Z programu będą mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych, a o przyznaniu dotacji ma decydować także stan techniczny budynku.

Wspomniane warunki technicznie określają maksymalny wskaźnik energii pierwotnej budynku, który w pierwszym roku obowiązywania programu nie może przekroczyć 63 kWh/m2 rocznie, a w latach następnych 55 kWh/m2, by zostały spełnione kryteria. Chodzi przede wszystkim o energooszczędność domu, na którą ma wpływ chociażby korzystanie z fotowoltaiki, zastosowana rekuperacja, zamontowane wysokiej klasy szczelne okna, a nawet odpowiednia izolacja fundamentów.

Dofinansowujemy zakup pompy ciepła. Przypomnę, że takie zakupy także są dofinansowywane w programie Czyste Powietrze. W tym przypadku nie możemy finansować pomp w nowych budynkach. Rozmawiamy o tym, aby pompy ciepła były dofinansowane także w nowo budowanych. Dla mnie byłoby uczciwe, gdyby w systemie zasilania pomp ciepła była instalacja fotowoltaiczna. - informuje wiceprezes NFOŚiGW.

Ta informacja powinna ucieszyć osoby, które mają w planach budowę domu jednorodzinnego, ponieważ wystarczy dostosować się do określonych standardów, by otrzymać dotację, a tym samym przyczynić się do wspierania efektywności energetycznej.
Dotacja obejmie również pompy ciepła, które zostały zamontowane w 2021 roku.

Fotowoltaika z pompą ciepła

Biorąc pod uwagę możliwość skorzystania z dotychczasowych oraz nowych programów, warto rozważyć wzbogacenie swojego gospodarstwa domowego o odnawialne źródła energii i połączyć instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła.

Montaż instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła warto powierzyć fachowcom, którzy wykonają audyt techniczny, doradzą i dobiorą odpowiednie materiały. Z założenia nie są to najtańsze inwestycje, jednak odpowiednie zbilansowanie mocy względem zapotrzebowania gospodarstwa domowego pozwoli na satysfakcjonujący czas zwrotu. - radzi ekspert Krzysztof Adamski, główny monter instalacji fotowoltaicznej firmy EcoWatt, elektryk oraz oficjalny polski serwisant firmy Fronius.

Uzyskaj bezpłatną wycenę fotowoltaiki i pompy ciepła 

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl