do kasy razem: 0,00 zł
Maksymalna cena prądu i dodatek elektryczny

Temat cen energii elektrycznej w ostatnim czasie jest jednym z najczęściej przytaczanych w mediach. Mówi się nawet o nadchodzącym kryzysie energetycznym i możliwym blackout'cie. Co nowego w przepisach dla odbiorców indywidualnych? Przyjrzymy się kilku kwestiom. 11 października odbyło się posiedzenie rządu, na którym przedstawiono zasady dotyczące zamrożenia cen energii elektrycznej i dodatku elektrycznego oraz podano maksymalne ceny prądu. Mają one obowiązywać od 1 grudnia dla takich podmiotów, jak podmioty wrażliwe, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe.

Zamrożenie cen prądu w 2023 r.

W ostatnich tygodniach wiele się mówi o czekających nas podwyżkach cen prądu i o trudnej sytuacji na rynku energetycznym. Było dużo słów i zapowiedzi ze strony rządu i ministrów. Ostatecznie Sejm przyjął ustawę dotyczącą rozwiązań dla odbiorców energii elektrycznej, odrzucając część poprawek zgłoszonych przez Senat. Ustawa została podpisana przez Prezydenta 14 października.

Od nowego roku będzie obowiązywał system wsparcia, który jest częścią tzw. Tarczy Solidarnościowej. O poszczególnych limitach zużycia prądu, dla których stawka ma zostać zamrożona pisaliśmy w poprzednim artykule. Dla przypomnienia jest to kolejno:

  • 2000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych
  • 2600 kWh dla rodzin z osobami z niepełnosprawnościami
  • 3000 kWh dla rodzin z kartą Dużej Rodziny oraz rolników

Po przekroczeniu powyższych wartości będą obowiązywać stawki ustalone przez dostawcę energii. Jednak tutaj mała uwaga - przewidziana ulga nie będzie obowiązywać osoby, które dokonają zmiany sprzedawcy energii i podpiszą umowę na stałe ceny za obrót energią w 2023 r.
Szacuje się, że z oferowanej pomocy skorzysta ok. 17 mln gospodarstw, a całość będzie kosztować budżet państwa blisko 23 mld zł.

Dodatek elektryczny

Wraz z projektem nowej ustawy zostanie wprowadzony dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania budynków. Będą mogli z niego skorzystać także posiadacze pomp ciepła, natomiast nie obejmie on gospodarstw, które zainwestowały w instalację fotowoltaiczną. Zużycie prądu do 5000 kWh zostanie objęte dodatkiem w wysokości 1000 zł, a po przekroczeniu 5000 kWh będzie to 1500 zł.

Możliwość składania wniosków rozpocznie się 1 grudnia 2022 r. i będzie trwać do 1 lutego 2023 r. Wypłata dofinansowania ma nastąpić do 31 marca 2023 r. Głównym warunkiem otrzymania wspomnianego dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków).

Maksymalna cena prądu

Informacje na temat limitów zużycia energii elektrycznej, do poziomu których ceny zostaną zamrożone, spowodowały liczne dyskusje wśród odbiorców co do poboru energii przez różne sprzęty. Początkowo głoszono, że cena za kWh wzrośnie 2-, a nawet 3-krotnie, co niejednokrotnie wywoływało spore zaskoczenie i burzliwe dyskusje. Właściciele gospodarstw domowych zaczęli mocniej przyglądać się dotychczasowym rozliczeniom za energię elektryczną pod kątem jej zużycia w skali roku.

Nowa ustawa zakłada maksymalną cenę za obrót energią elektryczną, która ma obowiązywać w 2023 r. bez względu na wzrost cen tej energii na rynku hurtowym. Ma być to kolejno 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł za MWh między innymi dla małych i średnich przedsiębiorstw (które będą mogły także liczyć na pewne rekompensaty).

Instalacja fotowoltaiczna - inwestycja przyszłości

Szacuje się, że w najbliższych miesiącach znacząco wzrośnie popyt na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej. Tymczasowe wsparcie na rok 2023 jest tylko przygotowaniem społeczeństwa na wyższe koszty obrotu energią. Własna mikroelektrownia pozwoli w znacznym stopniu uniezależnić się od sytuacji energetycznej, która w przyszłości będzie jeszcze bardziej dynamiczna.

Zgłoś się do naszych ekspertów po bezpłatny audyt, jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej dla Twojego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl