do kasy razem: 0,00 zł
Duże zmiany w programie Mój Prąd. Dotacje nie tylko do fotowoltaiki

Kolejna edycja programu Mój Prąd ma zostać uruchomiona w kwietniu 2023 r. O tym fakcie poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 19 marca 2023 r. na spotkaniu o bezpieczeństwie energetycznym w Kozienicach. Z zapowiedzi wynika, że poza dopłatami do instalacji fotowoltaicznych będą także dotacje do pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Jaką kwotę będzie można uzyskać?

Mój Prąd 4.0 zakończony przed czasem

Program Mój Prąd 4.0 miał trwać do końca marca 2023 r. jednak ze względu na wyczerpanie się budżetu przewidzianego na dotacje, nabór wniosków został zamknięty 17 marca 2023 r. Zapowiedziano, że w krótkim czasie zostanie ogłoszony kolejny nabór i tak też się stało.

19 marca minister Anna Moskwa ogłosiła, że program Mój Prąd będzie kontynuowany:

"Będzie to już nabór ciągły. Co więcej, rozszerzamy program „Mój Prąd” o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego, czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej.”

Jaka wysokość dofinansowania w Mój Prąd 5.0?

Na ten moment wiadomo przede wszystkim, że maksymalna kwota dofinansowania, jaką będzie można uzyskać to do 58 tys. zł. Oficjalnie nie podano, ile będzie wynosić wsparcie na poszczególne urządzenia czy instalacje. W poprzednim programie było to kolejno:

  • do 6 tys. zł dla mikroinstalacji PV
  • do 7 tys. zł dla instalacji fotowoltaicznej  dodatkowymi urządzeniami
  • do 16 tys. dla instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii

Jakie kwoty dotacji będą obowiązywały w nowym programie? Wczoraj (tj. 21 marca 2023 r.) minister Anna Moskwa wspomniała w TVP Info, że:

"Wsparcie będzie na dotychczasowych zasadach, do tego można sobie sfinansować pompę ciepła - tę najbardziej efektywną za 28 tys. zł, tę mniej efektywną za 4 tys. zł i kolektor słoneczny. Niektórzy nie mogą mieć fotowoltaiki, więc mogą sobie sfinansować kolektor za 3,5 tys. zł dofinansowania. Do tego niezmiennie 16 tys. zł na magazyn energii i 6 tys. zł na fotowoltaikę, a z systemem zarządzania energią kwota wsparcia może dojść do 58 tys. zł."

Czekamy na oficjalne stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz dokładne kwoty za poszczególne urządzenia i instalacje, o które będzie można wnioskować w kolejnym naborze.

Pompy ciepła objęte dofinansowaniem

Nowością jest to, że program Mój Prąd zostanie rozszerzony o dotacje na zakup powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. To duża szansa dla osób, które do tej pory korzystają z ogrzewania gazem, pelletem czy też innym ciepłem systemowym i planują zmiany w swoich domach.

Zainwestuj w fotowoltaikę z pompą ciepła

Dotacje bardzo często są siłą napędową dla beneficjentów i popularyzują pojawiające się rozwiązania. Rozszerzenie programu Mój Prąd o dofinansowanie na pompy ciepła pozwoli wielu osobom zdecydować się na zakup i montaż tych urządzeń w pakiecie z instalacją fotowoltaiczną. Warto wybrać firmę, która kompleksowo zrealizuje temat fotowoltaiki oraz ogrzewania. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl