do kasy razem: 0,00 zł
Mój Prąd 5.0 - Warunki uzyskania dotacji i ich wysokość

Kolejna, bo już piąta edycja programu “Mój Prąd” ruszyła 22 kwietnia br. Program ten cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku będzie można otrzymać nawet 58 tys. zł dofinansowania, a całkowity budżet programu wynosi 1 mld zł. Wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Mój Prąd 5.0 - nowa edycja programu

Program “Mój Prąd” ma na celu wspieranie rozwoju energetyki prosumenckiej. Energia prosumencka jest wytwarzana na własne potrzeby, a jej nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej. Mówimy tutaj o instalacjach fotowoltaicznych, magazynach ciepła, magazynach energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh, a także systemy HEMS i EMS. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrost konsumpcji energii dzięki magazynowaniu i wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną. 

Jak mówi sam wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski:

  “Program „Mój Prąd” już od roku 2019, kiedy to został ogłoszony pierwszy nabór, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem społecznym. Nowa odsłona programu jest właśnie odzwierciedleniem utrzymującego się przez cały czas zainteresowania własnym źródłem energii czyli panelami fotowoltaicznymi. Realizacja kolejnej edycji Programu to dowód na to, że Narodowy Fundusz wychodzi naprzeciw głosom płynącym od beneficjentów oraz ich potrzebom”

Wysokość dotacji w programie Mój Prąd 5.0

W piątej edycji programu “Mój Prąd” budżet wynosi 955 mln zł. Jedno gospodarstwo domowe może otrzymać maksymalnie 58 tys. zł, z zastrzeżeniem, że kwota dotacji nie może przekraczać 50% kosztów inwestycji. Dofinansowanie z programu przysługuje na:

  • magazyn ciepła (do 5 tys. zł dofinansowania);
  • pompę ciepła (od 4,4 tys. do nawet 28,5 tys. zł, kwota jest zależna od technologii wybranej pompy);
  • magazyny energii elektrycznej (do 16 tys. zł);
  • kolektory słoneczne (do 3,5 tys. zł);
  • systemy zarządzania energię HEMS/EMS (do 3 tys. zł);
  • fotowoltaikę (od 3 do 7 tys. zł).

Kto może skorzystać z programu?

Program “Mój Prąd 5.0” jest dedykowany prosumentom w systemie net-billing, a także tym, którzy przeszli na system net-billing z systemu opustów dla projektów zamkniętych, dla których dokonano zakupu i montażu urządzeń przed dniem 1.02.2020 r.

Regulamin programu określa trzy grupy wnioskodawców uprawnionych do ubiegania się o przyznanie dofinansowania:

  • I grupa - wnioskodawcy, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii w systemie net-billing, nie korzystający dotychczas z dofinansowania.
  • II grupa - wnioskodawcy, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii w systemie net-metering, nie korzystający dotychczas z dofinansowania. Dodatkowym warunkiem jest obowiązek przejścia na system rozliczania net-billing.
  • III grupa - wnioskodawcy, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii w systemie net-metering i skorzystali już z dofinansowania z wcześniejszej edycji programu “Mój Prąd” lub innych, przeszli na system rozliczania net-billing i zgłoszą do dofinansowania urządzenie dodatkowe wskazane w programie

Mój prąd 5.0 - Jak złożyć wniosek?

Wnioski o dotacje można składać poprzez generator wniosków na stronie NFOŚiGW tak samo, jak w poprzednich edycjach. Szczegóły dotyczące programu oraz sposobu składania wniosku znajdziecie na oficjalnej stronie programu. Nabór do piątej edycji programu “Mój Prąd” będzie trwał do końca 2023 roku lub do wyczerpania środków. 

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące piątej edycji programu, zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy odpowiedzi i pomożemy w przygotowaniu odpowiednich dokumentów i złożeniu wniosku do programu “Mój Prąd”.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl