do kasy razem: 0,00 zł
Montaż pomp ciepła – jak się przygotować i na co zwrócić uwagę?

Nieustannie rosnące ceny paliw kopalnych oraz drewna, a także zauważalny postęp w szerzeniu świadomości na temat emisyjności dotychczas montowanych systemów grzewczych to czynniki, które w ostatnich latach znacząco wpłynęły na popularność rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła, zaraz obok instalacji fotowoltaicznych, to dziś powszechnie dostępna opcja, po którą coraz częściej sięgają osoby planujące budowę lub termomodernizację obiektu użytkowego. Z jednej strony wpływ mają na to wspomniane wcześniej rosnące koszty eksploatacji budynków mieszkalnych, a z drugiej – nie bez znaczenia jest też narzucona przepisami prawa budowlanego konieczność dostosowania inwestycji do obowiązujących norm europejskich w zakresie emisyjności. Motywujące są również programy wspierające zakup i montaż, takie jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło, dzięki którym wielu właścicieli nieruchomości może ubiegać się o dotację lub dofinansowanie na instalację systemu grzewczego opartego o OZE.

Pompa ciepła – technologia jutra z długą historią

Ze względu na niskoemisyjność, wygodę użytkowania oraz niewielkie koszty eksploatacji, pompy ciepła są obecnie uważane za technologię przyszłości. Ciekawostką jest jednak fakt, że historia tego systemu sięga XVIII wieku i wiąże się bezpośrednio z opracowywanymi w tamtym czasie rozwiązaniami z zakresu chłodnictwa. Teorię leżącą u podstaw pomp ciepła spisał nieco później, bo w 1852 roku, Lord Kelvin – brytyjski matematyk, fizyk i inżynier. Ten sam, który podał własną definicję drugiej zasady termodynamiki oraz na którego cześć nazwano jednostkę podstawową temperatury w Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar (SI). System o początkowo otwartym układzie, wykorzystywany był w warzelniach soli do odparowywania ze sprężaniem pary, co pozwalało na zaoszczędzenie drewna oraz węgla. Nie znajdywał jednak wówczas szerszego zastosowania – dopiero w 1928 roku w Szwajcarii skonstruowano pompę ciepła z obiegiem zamkniętym, która do pracy wykorzystywała wodę z Jeziora Genewskiego. To pozwoliło na efektywniejszą eksploatację tego wynalazku i zainstalowanie go między innymi do ogrzewania ratusza w Genewie, co sprawdza się w tym miejscu do dziś. W rezultacie od właściwie 100 lat technologia ta jest stosowana do ogrzewania i chłodzenia budynków prywatnych i komercyjnych zarówno tych mniejszych, jak i charakteryzujących się dużą powierzchnią użytkową.

Jakie korzyści daje instalacja pompy ciepła?

Inwestorzy decydujący się na montaż pompy ciepła obsługującej instalację C.O często pytają o korzyści związane z podłączeniem takiego systemu. Zalet jest tak naprawdę sporo, a najbardziej odczuwalne są przede wszystkim profity w obszarze ekonomii i ekologii. Eksploatacja pompy ciepła podłączonej do centralnego ogrzewania (C.O.) czy instalacji dystrybuującej ciepłą wodę użytkową, nie jest bowiem obciążona dużymi dodatkowymi kosztami. W tym przypadku odchodzi między innymi konieczność budowy kotłowni czy komina, nie trzeba też regularnie zaopatrywać się w węgiel, ekogroszek lub olej opałowy, a potencjalne zagrożenia związane z niekontrolowanym rozprzestrzenieniem się ognia lub wybuchem zostają wyeliminowane. Można też zrezygnować z ogrzewania obiektu gazem, co znacząco zmniejsza wysokość comiesięcznych rachunków. Osoby, które już zdecydowały się na podłączenie tego rozwiązania, doceniają również wygodę użytkowania, łatwość obsługi systemu (a w zasadzie jego bezobsługowość), a także fakt, że zamontowana pompa ciepła może nie tylko służyć do ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym, ale również do chłodzenia pomieszczeń latem. Odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury budynku jest w stanie całkowicie zaspokoić potrzeby użytkowników w zakresie komfortu cieplnego. Nie bez znaczenia jest też oczywiście niska emisyjność dwutlenku węgla, co przy rosnącym zainteresowaniu Inwestorów montażem tej technologii otwiera perspektywę znacznego zredukowania CO2 obecnego w atmosferze w przyszłości.

Montaż pompy ciepła – od czego zacząć?

To pytanie zadaje sobie właściwie każdy inwestor decydujący się na instalację pompy ciepła w nowo budowanym obiekcie lub w budynku, w którym planowana jest termomodernizacja. Choć technologia ta dostępna jest na rynku od niemal wieku, to jednak dla wielu osób niezaznajomionych z niuansami branży zarówno działanie, jak i sposób montażu systemu, w tym podłączenie do C.O., mogą wydawać się nieco skomplikowane. Nic dziwnego, że najpopularniejszym rozwiązaniem w tym zakresie jest obecnie skorzystanie z usług profesjonalnych firm od lat zajmujących się instalacją pomp ciepła według ustalonego schematu, które nie tylko zaoferują najlepsze urządzenia, ale też przeprowadzą audyt energetyczny, determinujący dalsze działania i zajmą się montażem. Bez względu jednak na to, z czyjej pomocy skorzystamy w trakcie montażu, warto pamiętać o tym, że podłączenie systemu grzewczego z pompą ciepła najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania obiektu. W ten sposób budynek od samego początku przygotowany zostanie tak, aby spełniał standardy energetyczne, co dla wydajności instalacji z podłączoną pompą ciepła jest niezwykle istotne. Dzięki temu łatwiejsze będzie też przygotowanie kompleksowej infrastruktury, która optymalnie rozprowadzi ogrzane powietrze w każdym pomieszczeniu (na przykład ogrzewania podłogowego) czy też zapewni bezproblemowy i stały dostęp do C.W.U. Możliwe będzie też dobranie systemu, który najlepiej spełni swoje zadanie w konkretnym zastosowaniu i pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał wybranego urządzenia. Oczywiście w przypadku budynków modernizowanych podłączenie nowoczesnej pompy ciepła również nie stanowi większego problemu, jednak musimy przygotować się m.in. na konieczność modyfikacji obecnej instalacji, zweryfikowania izolacyjności przegród, a nawet wymianę okien. Możliwe też, że specyfika warunków technicznych istniejącego już budynku ograniczy nam możliwość wyboru dostępnych rozwiązań, jednak w ogólnym rozliczeniu inwestycja ta i tak okaże się bardzo korzystna.

Pompa ciepła – montaż i podłączenie do C.O.

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp wykorzystujących energię odnawialną – powietrzne, gruntowe oraz wodne, jakkolwiek nowoczesne modele hybrydowe pozwalają na łączenie tych wariantów i osiąganie jeszcze wyższej efektywności całej instalacji. Wybór technologii, która po zamontowaniu przez cały rok zapewni optymalny komfort termiczny w budynku oraz stały dostęp do C.W.U. zależny jest od kilku czynników, dlatego przed zakupem warto szczegółowo przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania i skonsultować się z ekspertem z branży. Wstępnym etapem poprzedzającym wybór urządzenia powinien być audyt energetyczny nieruchomości oraz obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Obliczenia te pomogą bowiem w zakupieniu i podłączeniu do C.O. pompy o mocy grzewczej zdolnej zaspokoić zapotrzebowanie użytkowników na ciepło, jednak bez obaw o jej przewymiarowanie, czyli przepłacenie za model o wyższych parametrach technicznych, z których w rzeczywistości nie będziemy w stanie w pełni korzystać.

Podłączenie pompy ciepła do C.O. – na co zwrócić uwagę?

Podłączenie pompy do C.O. to procedura wymagająca doświadczenia i wiedzy z zakresu instalowania systemów pozyskujących energię z odnawialnych źródeł. Nieprawidłowy i niezgodny ze schematem montaż pomp ciepła może negatywnie odbić się na wydajności i spowodować na przykład konieczność dodatkowego dogrzewania obiektu zimą, na przykład przy pomocy promienników. Wybierając urządzenie, które będzie dostarczać do instalacji grzewczej w domu ciepło pozyskane z gruntu, powietrza lub wody, należy pamiętać, że to właśnie od jego specyfiki zależeć będzie poziom trudności montażu. Zasadniczo najbardziej złożona procedura dotyczy modeli gruntowych, które wymagają m.in. wykonania odwiertów, zaś moduły powietrze-powietrze lub powietrze-woda instaluje się szybciej, sprawniej i taniej.

Pompa ciepła – instalacja według schematu

Zasadniczo instalacja standardowa lub hybrydowa pozyskująca energię z gruntu, powietrza czy wody musi posiadać trzy najważniejsze elementy – dolne i górne źródło ciepła, a także jednostkę zapewniającą prawidłowe działanie systemu. Poszukując wykresu, który ułatwi zrozumienie działania oraz montaż takiej instalacji, należy mieć na uwadze fakt, że w zależności od źródła, schemat podłączenia będzie prezentował się nieco inaczej. Tym, co jednak łączy każdy z tych systemów z pewnością są podstawowe elementy konstrukcji pompy, czyli:

  • wymiennik odpowiedzialny za pozyskanie zasobów,
  • sprężarka podnosząca ciśnienie czynnika krążącego w instalacji,
  • wymiennik oddający pozyskaną energię,
  • a także zawór rozprężony.

Konieczne jest też wybranie odpowiedniego miejsca, w którym urządzenie zostanie posadowione. Najlepiej umieścić moduł w pobliżu ściany domu, w odległości sugerowanej przez producenta (z reguły od 30 do nawet 150 centymetrów), na specjalnie do tego celu wybudowanym cokole betonowym lub konstrukcji stalowej. Ułatwi to m.in. podłączenie urządzenia do instalacji C.O. Warto zaznaczyć, że montaż pompy do C.O. wymaga również podłączenia jej do sieci elektrycznej, jednak wartość pobieranej do obsługi systemu energii jest na tyle znikoma, że nie generuje wysokich kosztów.

Instalacje pomp ciepła – sprawdzona firma oferująca najlepsze rozwiązania

Nowoczesne systemy grzewcze, które działają na bazie zasobów pozyskanych ze źródeł odnawialnych, między innymi z powietrza, wody czy z gruntu to technologia przyszłości, której zastosowanie powoli staje się koniecznością. Tradycyjne rozwiązania są bowiem coraz większym obciążeniem dla użytkowników, nie tylko ze względu na kwestie ekonomiczne, ale też z uwagi na negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nie dziwi więc fakt, że inwestorzy decydujący się na budowę nowego budynku mieszkalnego czy właściciele obiektów przeznaczonych do termomodernizacji przywiązują coraz większą wagę do montowanych systemów grzewczych i C.W.U. Poszukując firmy, która przedstawi kompleksową ofertę na instalacje OZE warto zwrócić uwagę na propozycję Ecowatt – to tutaj profesjonalnie zajmiemy się każdym aspektem związanym z tego typu inwestycją. Zapraszamy!

Wybierz język
w górę
{nocache:d496e7cb85a5c63c0a4f4e048e272ae2#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl