do kasy razem: 0,00 zł
Pompa ciepła - 6 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Pompa ciepła nie jest niczym nowym, a jej działanie nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W ostatnich latach widać znaczny wzrost zainteresowania tą formą ogrzewania w dużej mierze przez względy finansowe oraz ekologiczne, w tym odchodzenie wielu państw od paliw kopalnych, jak na przykład węgla. Pompą ciepła głównie ogrzewamy budynek oraz grzejemy ciepłą wodę użytkową, a także mamy możliwość chłodzenia domu latem. W tym artykule jednak poruszymy dwie pierwsze kwestie. Co warto wiedzieć o pompie ciepła, jak ona w zasadzie działa i dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór?

Jak działa pompa ciepła?

Całość działania pompy ciepła odbywa się w zamkniętym obiegu, a sama pompa składa się z czterech głównych elementów, którymi są: skraplacz, zawór rozprężny, parownik i sprężarka. W pompie ciepła znajduje się czynnik chłodniczy w postaci cieczy, który przedostaje się do parownika, gdzie jest ogrzewany przez powietrze atmosferyczne, po czym zmienia stan skupienia na gazowy. Następnie trafia do sprężarki, która spręża gaz, jednocześnie podnosząc jego temperaturę. W takiej gorącej postaci trafia on do skraplacza i oddaje ciepło do instalacji grzewczej budynku. W ostatniej fazie cyklu wychładza się, trafiając do zaworu rozprężnego, który obniża ciśnienie i przywraca gaz do stanu cieczy. W działaniu pompy ciepła są wykorzystane zasady termodynamiki, a duże podobieństwo znajdziemy w pracy domowych lodówek.

Z powyższego łatwo wywnioskować, że takie urządzenie jest przystosowane do pracy ciągłej i najlepszą efektywność osiągnie bez częstego wyłączania i ponownego włączania. Tym samym najważniejszą rzeczą przy decyzji o montażu pompy ciepła jest jej właściwy dobór.

Dobór pompy ciepła

Każdą pompę ciepła należy dobrać w sposób odpowiedni do zapotrzebowania budynku, dlatego też nie unikniemy audytu energetycznego, który jest dość czasochłonny i szczegółowy oraz powinien zostać wykonany przez doświadczoną osobę/firmę. Profesjonalny audytor ma też dostęp do dedykowanych programów doborowych, dzięki którym może precyzyjnie wyliczyć potrzebną moc pompy ciepła, co zajmuje średnio 4 godziny.

Pompę ciepła można także dobrać wstępnie w sposób uproszczony, by oszacować, na jaką kwotę inwestycji należy się przygotować. W tym przypadku będzie niezbędnych kilka informacji na temat stanu technicznego budynku, którymi są:

  • powierzchnia użytkowa budynku
  • grubość i rodzaj izolacji na ścianach i dachu
  • rodzaj okien (np. dwu- lub trzyszybowe)
  • ilość spalanego dotychczas paliwa (węgiel, pelet, drewno, gaz)
  • rodzaj ogrzewania (np. podłogowe, poprzez grzejniki lub mieszane)
  • oczekiwana temperatura powietrza wewnątrz budynku

Docelowo pompy ciepła sprawdzają się najlepiej w domach starych i nowych, ale bardzo dobrze docieplonych, gdzie potrzebna ilość ciepła na m2 waha się w przedziale 50 - 75W.

Przewymiarowanie pompy ciepła - tak czy nie?

Idealnie dobrana pompa ciepła nie bez powodu jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla naszego budynku, a także budżetu. W pierwszej kolejności wiąże się to przede wszystkim z kosztem samej pompy. Przy przewymiarowaniu, a co za tym idzie zainstalowaniu większej mocy, niż jest faktycznie potrzebna, można przepłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych! Z jakich jeszcze powodów powinno się unikać przewymiarowania?

Dla przykładu, jeśli zapotrzebowanie budynku oscyluje wokół pompy o mocy 12 kW, a zostanie zamontowana 18kW, to w okresie zimowym co prawda nie będzie to miało większego znaczenia, natomiast w wiosennym, letnim i wczesno jesiennym urządzenie będzie zbyt wydajne. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, taka pompa będzie w stanie ogrzać budynek i wodę w bardzo krótkim czasie, po czym zostanie wyłączona i włączona ponownie, gdy temperatura spadnie poniżej oczekiwanej. Każdorazowe uruchomienie mocniejszego urządzenia będzie generowało większy koszt, niż mniejszego o niższych parametrach, które będzie w ciągłej pracy. Zatem przewymiarowanie pompy ciepła nie jest korzystne z punktu widzenia finansowego, a dodatkowo może prowadzić do nieprawidłowego działania urządzenia.

Dla kogo pompa ciepła

Pompę ciepła może zamontować każdy, kto szuka alternatywnych, opartych na energii odnawialnej źródeł ciepła, a przy tym mieści się w przyjętych standardach ocieplenia budynku. Idealne warunki do montażu tych urządzeń, to nowe, bardzo szczelne okna, izolacja ścian i dachu minimum 20 cm oraz odbiór ciepła poprzez ogrzewanie podłogowe. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na budowę nowego domu, dlatego urządzenia te zyskują na popularności w budynkach spełniających niższe kryteria, ale bardzo dobrze docieplonych lub po termomodernizacji.

Montuj u sprawdzonych firm

Obecnie na rynku wiele firm oferuje montaż pompy ciepła, ponieważ z sezonem zimowym rośnie na nie popyt, jednak należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór. Brak doświadczenia oraz przeszkolenia w tej dziedzinie może właściciela domu narazić na duże straty finansowe i późniejsze problemy z działaniem urządzenia.

“Montaż pompy ciepła nie należy do najtańszych inwestycji, jednak profesjonalny audyt budynku oraz właściwe podłączenie pozwolą czerpać długoletnie korzyści z tego urządzenia. Nie polecam montażu na własną rękę, ponieważ często jest to później dużo droższe, niż zatrudnienie fachowej firmy, która do każdego klienta podchodzi w sposób indywidualny.” - podkreślił Krzysztof Adamski, certyfikowany monter pomp ciepła z firmy EcoWatt, Miechów.

Dotacje i ulgi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje do 30% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu pompy ciepła poprzez program Moje Ciepło, który ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 r. Dotacja obejmie właścicieli nowych domów jednorodzinnych mieszczących się w wysokim standardzie energetycznym. Ponadto ogromnym sukcesem cieszy się program Czyste Powietrze, który będzie trwał do 2029 roku. Obejmuje on dofinansowanie na zmianę źródła ogrzewania w gospodarstwie domowym, w tym wymianę starych pieców na pompę ciepła. Dotacja jest skierowana do właścicieli domów już istniejących. Dodatkowo zakup i montaż pompy ciepła można odpisać w zeznaniu podatkowym i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Wybierz język
w górę
{nocache:d496e7cb85a5c63c0a4f4e048e272ae2#0}
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl