do kasy razem: 0,00 zł
O ile wzrosną rachunki za prąd i gaz?

Od stycznia będą zauważalne dużo wyższe rachunki za prąd i gaz. Jest to wynikiem nowych taryf dla sprzedawców i dystrybutorów, które Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził pod koniec ubiegłego roku. Stawki idą w górę o kilkadziesiąt procent, co ma swoje podłoże w rosnących cenach uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Płacą je firmy, które wytwarzają prąd z węgla, a jest ich blisko 80%. Dodatkowo, wzrasta koszt zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Zmiany odczują zarówno odbiorcy indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Dzisiaj wchodzi w życie opublikowana w poniedziałek ustawa o dodatku osłonowym, która stanowi część tarczy antyinflacyjnej. Kto na niej skorzysta? Co zrobić, by uniknąć wysokich rachunków?

Dużo droższy gaz

Z nowym rokiem cena gazu wzrośnie średnio o 54%. Dla użytkowników kuchenek gazowych to koszt ok. 9 zł więcej miesięcznie, natomiast dla ogrzewających dom i ciepłą wodę użytkową kwota ta wyniesie ok. 175 zł, co w skali roku daje ponad 2000 zł więcej, niż w latach ubiegłych. Natomiast niektórzy przedsiębiorcy sygnalizują, że ich rachunki w skali roku wzrosły nawet o kilkaset procent! Takich podwyżek nikt się nie spodziewał.

Wyższe ceny za energię elektryczną

W wyniku zatwierdzenia nowych taryf, rachunek za prąd w gospodarstwach domowych wzrośnie o ok. 24%, co daje średnio 21 zł więcej miesięcznie (czyli w granicach 250 zł rocznie). Szacunki te dotyczą używania prądu do oświetlania domu i korzystania ze sprzętu RTV i AGD, bez ogrzewania. Gospodarstwa domowe w Polsce mają większe zużycie energii, przy jednocześnie niższych dochodach przypadających na przeciętne gospodarstwo w stosunku do innych państw europejskich, jak na przykład Niemcy czy Francja.

Emisja CO² coraz bardziej nieopłacalna

Koszt zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach unijnego ETS (Europejski System Handlu Emisjami) wpływa na wzrost rachunków za energię nie tylko w Polsce, ale całej Unii Europejskiej. Mówi się już o potrzebie reformy systemu ETS, by poddać go analizie i kontroli z uwzględnieniem obecnej sytuacji na rynku energii.

Dodatkowo, widoczny jest kontekst geopolityczny, ponieważ Rosja nie dostarcza do Europy wystarczającej ilości gazu przy użyciu dostępnych rurociągów. Możliwe, że chce osłabić jedność zachodu w sprawie Ukrainy, która jest krajem tranzytowym, jeśli chodzi o gaz. Ukończony we wrześniu gazociąg Nord Stream 2 biegnie morzem bałtyckim bezpośrednio z Rosji do Niemiec. Jednak na chwile obecną dalej nie uzyskał certyfikacji, ponieważ istnieje ryzyko, że będzie on wykorzystywany do celów politycznych.

"To są dwie rzeczy, które powodują z jednej strony na rynku gazowym, a z drugiej strony na rynku energii, wzrosty cen. My oczywiście ze względu na to, że ten wzrost cen jest widoczny przygotowaliśmy tarczę antyinflacyjną. Ale potrzebne są również działania, które mogą zablokować tę manipulację cenami. Z jednej strony jest to skuteczna próba zablokowania uruchomienia Nord Stream2, a z drugiej strony rzetelna i głęboka reforma polityki handlu emisjami dwutlenkiem węgla" - podsumował rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodatek osłonowy

Ustawa o dodatku osłonowym jest skierowana do gospodarstw domowych, których przeciętne dochody miesięczne na osobę nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Po spełnieniu kryteriów dochodowych osoby ubiegające się o dodatek mogą liczyć jednorazowo na 400 - 1500 zł. Łączna kwota wsparcia ma wynosić 4 mld 700 mln.

Jak podkreśliła na konferencji prasowej Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska:

Dodatek osłonowy jest jednym z kluczowych elementów tarczy antyinflacyjnej. W całej tarczy mamy obniżkę VAT i akcyzy na energię wraz z obniżeniem VAT na gaz.

Dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych ma zostać przygotowany specjalny pakiet rozwiązań administracyjnych, które ułatwią przejście z taryf biznesowych na indywidualne. Posiedzenie Sejmu zaplanowano na 12 - 13 stycznia, a przyjęte przepisy mają działać wstecz, od 1 stycznia.

Alternatywa = fotowoltaika z pompą ciepła

Zainteresowanie instalacją fotowoltaiczną wraz z pompą ciepła wśród gospodarstw domowych w dalszym ciągu rośnie. Chodzi tutaj o względy ekologiczne oraz przede wszystkim ekonomiczne. Mimo tego, że jest to kosztowna inwestycja, to zapewnia niezależność na długie lata. Dzięki takiemu połączeniu można uzyskać bilans energetyczny domu bliski zeru. Instalacja fotowoltaiczna będzie pokrywać zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także zasili prądem pompę ciepła.

Wysokie rachunki mogą całkowicie zniknąć, ponieważ odpowiednio dobrana moc instalacji oraz pompy ciepła w pełni pokryje zapotrzebowanie budynku. Warto zdać się na profesjonalną firmę, która rzetelnie wykona audyt i obliczy całość dla jak najbardziej wydajnego użytkowania. O tym, jak poprawnie dobrać pompę ciepła pisaliśmy w ostatnim artykule. Należy pamiętać, że można skorzystać z licznych dotacji, jak program Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Mój Prąd 4.0 czy Ulga Termomodernizacyjna oraz możliwość kredytowania całej inwestycji.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat dofinansowania, kredytu lub leasingu, zgłoś się do naszych doradców, którzy wyjaśnią, jakie wsparcie możesz otrzymać.

Wybierz język
w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl